Palestinci u Izraelu suočeni s represijom zbog govora protiv rata u Gazi

Palestinci u Izraelu suočeni s represijom zbog govora protiv rata u Gazi

Palestinski građani Izraela suočavaju se s pojačanim pritiscima, hapšenjima i optužbama za „podsticanje terorizma“ zbog govora ili protesta protiv rata u Gazi, čime je sloboda izražavanja stavljena pod dodatnu kontrolu. Mnogi su primorani na autocenzuru iz straha od zatvaranja, gubitka posla ili društvene marginalizacije.

Jedan od tih slučajeva je Ahmed Halefa, advokat i gradski savetnik iz Umm al-Fahma, koji je optužen za podsticanje terorizma nakon skandiranja u znak solidarnosti s Gazom na protestu 2023. godine. Halefa je proveo tri meseca u zatvoru i šest meseci u kućnom pritvoru, suočen s potencijalnom kaznom do osam godina zatvora.

Prema podacima organizacije za ljudska prava Adalah, više od 400 palestinskih građana Izraela istraženo je zbog sličnih optužbi od početka rata, od kojih je više od polovine krivično prijavljeno ili pritvoreno. Optužbe često uključuju aktivnosti poput objavljivanja memova ili slogana podrške Gazi na društvenim mrežama, a ponekad čak i za privatne razgovore na aplikacijama kao što je WhatsApp.

Izraelske vlasti tvrde da mere imaju za cilj očuvanje bezbednosti, dok aktivisti i grupe za ljudska prava kažu da su ove akcije deo šire strategije suzbijanja političkog neslaganja. „Sloboda govora nije sloboda huškanja,“ navodi se u saopštenju kancelarije ministra nacionalne bezbednosti Itamara Ben-Gvira, koji je predvodio radnu grupu za praćenje „pristalica terorizma.“

Međutim, advokati poput Misane Morani iz grupe Adalah upozoravaju da izraelske vlasti zloupotrebljavaju zakone o bezbednosti kako bi kriminalizovale mirna izražavanja. Aktivisti navode primere poput kolaža s natpisima koji pozivaju na humanost ili memova s fotografijama zarobljenih izraelskih tenkova, koji su doveli do hapšenja i krivičnih optužbi.

Pored hapšenja, Palestinci u Izraelu suočavaju se s dodatnim posledicama, uključujući otkaze, suspenzije iz obrazovnih institucija i gubitak poslovnih prilika. Grupa Kaian, koja pruža podršku palestinskim ženama, navodi da je preko 600 žena prijavilo diskriminaciju na poslu zbog kritike rata ili čak neutralnih komentara.

Demonstracije protiv rata takođe su pod strožim nadzorom. Nedavni protest u Umm al-Fahmu, iako najveći do sada, okupio je značajno manje učesnika nego pre ratnih sukoba. Palestinske zastave i simboli bili su izostavljeni, dok su izraelske snage bezbednosti obezbeđivale događaj helikopterima i policajcima naoružanim suzavcem.

Ahmed Halefa smatra da trenutni pritisak neće prestati ni nakon okončanja rata. „Žele da nam pokažu cenu slobodnog govora,“ kaže on, ukazujući na dugotrajnu marginalizaciju i gušenje prava palestinskih građana Izraela.

Pritisak na Palestince u Izraelu predstavlja ozbiljno narušavanje prava na slobodu govora i političko izražavanje. Aktivisti upozoravaju na opasnost od stvaranja društva u kojem se neslaganje tretira kao kriminal, a represivne mere produžavaju osećaj nejednakosti i diskriminacije prema ovoj manjinskoj zajednici.