Nigerija se okreće prirodnom gasu dok cene transporta rastu nakon što su ukinute subvencije za benzin

Nigerija se okreće prirodnom gasu dok cene transporta rastu nakon što su ukinute subvencije za benzin

Kada je predsednik Nigerije Bola Tinubu okončao skupe subvencije koje su benzin učinile pristupačnim za mnoge u najmnogoljudnijoj zemlji Afrike, Ahmed Halilu je znao da će njegov biznis taksija u glavnom gradu Abudži naići na ogromne gubitke.

Troškovi transporta su naglo porasli jer se cena benzina više nego utrostručila u mesecima koji su usledili nakon prošlogodišnje odluke, što je rezultiralo najgorom krizom troškova života u zemlji u jednoj generaciji. To je značilo ogroman pad broja Haliluovih putnika i na kraju njegove zarade.

U onome što su rekli da bi na kraju smanjile troškove transporta za skoro 50%, nigerijske vlasti su u avgustu uvele inicijativu za komprimovani prirodni gas (CNG) kako bi iskoristile svoje ogromne rezerve gasa — najveće u Africi — i pokrenule autobuse na CNG dok su vozila na benzin prebačena na upotrebu to.

Više od 100.000 vozila je prilagođeno za rad na CNG ili sa hibridnom opcijom CNG i benzina, a Vlada je uložila najmanje 200 miliona dolara u okviru inicijative, prema rečima njenog direktora Majkla Oluvagbemija.

Vlada ima za cilj da pretvori milion od preko 11 miliona vozila u Nigeriji u naredne tri godine, ali analitičari kažu da je proces bio spor, ukazujući na lošu implementaciju i ograničenu infrastrukturu.

Iako je Nigerija jedan od najvećih proizvođača nafte u Africi, zavisi od uvezenih rafinisanih naftnih derivata jer se njene rafinerije bore, a proizvodnja je najniža u decenijama usred masovne krađe nafte.

Zajedno sa drugim reformama koje je Tinubu uveo nakon dolaska na vlast u maju prošle godine, ukidanje subvencija trebalo je da uštedi državni novac i podupre sve manje stranih investicija.

Međutim, to je uticalo na cenu gotovo svega, a rastući troškovi prevoza primoravaju ljude da napuste svoja vozila i pešače na posao.

Prelazak na gas je težak. Pored nedostatka adekvatne mreže stanica za konverziju CNG-a i stanica za punjenje – koje su dostupne u 13 od 36 nigerijskih država – uspeh vladine inicijative je takođe ograničen slabom javnošću.

To je ostavilo prostora za dezinformacije i neodlučnost među vozačima.

„Ljudi nisu zainteresovani za to zbog nedostatka orijentacije“, rekao je Halilu. Preobrazio je svoje vozilo i sada uštedi 240 dolara mesečno na troškovima benzina u svom poslovanju e-pozivom.

Neki vozači su izrazili strah da bi njihovi automobili mogli da eksplodiraju sa CNG konverzijom — tvrdnje za koje su regulatorne agencije rekli da su netačne osim ako oprema nije instalirana na neodgovarajući način. U južnoj državi Edo, vlasti su otkrile da je vozilo na CNG koje je eksplodiralo radilo neakreditovani prodavac.

Čak iu Abudži i ekonomskom centru Lagosa, benzinske stanice su retke, a nekoliko dostupnih radionica za konverziju često su prepune komercijalnih vozila koja danima čekaju da pređu na CNG po subvencionisanim cenama.

U međuvremenu, cena zamene privatnih vozila je 20 puta veća od minimalne mesečne plate u Nigeriji od 42 dolara.

Kolega je morao da putuje oko 200 kilometara (124 milje) do Abudže da bi napunio cilindar, rekao je Abdul Manaseh, taksista e-poziva u Abudži.

Još jedan izazov koji je usporio inicijativu je ograničeni gasovod u Nigeriji, što otežava snabdevanje stanica. Kao rezultat toga, većina delova severnih i istočnih država nije dostignuta.

Izazovi odražavaju one za prelazak na električna vozila u Nigeriji, gde je usvajanje od strane privatnih operatera sporo. Snabdevanje strujom ostaje nesposobno za većinu od 210 miliona građana zemlje, uglavnom kao rezultat nedovoljnog ulaganja i vandalizma.

Vlada shvata da još uvek postoji „mnogo neizvesnosti“ oko inicijative za CNG i radi na ispravljanju zabluda i obezbeđivanju potrebne infrastrukture, rekao je Tosin Koker, šef komercijalnih pitanja inicijative.

„KPG je čistije gorivo, jeftinije je gorivo i bezbednije gorivo u poređenju sa benzinom na koji smo navikli“, rekao je Koker. „Tako ćete imati više novca u džepu i čistije je za životnu sredinu.“