Savetnici za nacionalnu bezbednost i visoki zvaničnici Bajdenove administracije nedavno su se sastali sa liderima telekomunikacionih kompanija kako bi razmotrili ozbiljno kršenje koje se opisuje kao jedno od najtežih u istoriji Sjedinjenih Američkih Država. Američke vlasti su nedavno optužile hakersku grupu „Salt tajfun“, koja je navodno povezana sa Kinom, za neovlašćeno presretanje podataka koje su telekomi prikupili za potrebe američkih agencija. Osumnjičeni su preuzeli tekstualne poruke i prisluškivali nepoznate telefonske pozive tokom višemesečne operacije.
Senator Mark Vorner, predsednik Senatskog obaveštajnog odbora, nazvao je ovo kršenje „najozbiljnijim hakovima u istoriji telekomunikacija zemlje“. On je izrazio zabrinutost zbog mogućnosti da su podaci i dalje ugroženi. U petak su savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan i zamenica savetnika En Nojberger održali sastanak sa liderima telekomunikacionog sektora u Beloj kući, gde se razgovaralo o saradnji između vlade i privatnog sektora u borbi protiv sofisticiranih sajber napada.
Federalni istražni biro (FBI) i Agencija za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost (CISA) su optužili Kinu za ovaj upad, priznavši da su ukradeni podaci korišćeni kao deo zakonitog nadzora nad osumnjičenima u SAD. FBI je do sada obavestio manje od 150 žrtava, većinom iz oblasti Vašingtona, ali postoji mogućnost da su hakeri pristupili znatno većem broju podataka.
Jedan neimenovani savetnik iz Trampove kampanje takođe je navodno bio meta presretanja razgovora, prema prošlomesečnom izveštaju Vašington posta. Peking je negirao optužbe za hakovanje i tvrdi da SAD pokušavaju da diskredituju Kinu. Ambasada Kine u Vašingtonu tvrdi da nije upoznata sa aktivnostima grupe „Salt tajfun“ i odbacuje navode američkih vlasti.