Belorusija dala azil odbeglom poljskom sudiji traženom zbog optužbi za špijunažu

Belorusija dala azil odbeglom poljskom sudiji traženom zbog optužbi za špijunažu

Belorusija je pružila azil bivšem poljskom sudiji Tomašu Šmitu, koji se suočavao sa optužbama za špijunažu u Poljskoj pre nego što je prebegao u ovu zemlju savezničku Rusiji. Odluka je doneta dekretom Aleksandra Lukašenka, beloruskog autokratskog predsednika, koji je naveo da je Šmit progonjen iz političkih razloga u Poljskoj, zemlji članici EU i NATO-a.

Prebeg Šmita u Belorusiju izazvao je pažnju javnosti na Poljsku kao potencijalnu metu ruskih obaveštajnih aktivnosti, što je rezultiralo političkim sukobima oko okolnosti njegovog brzog napredovanja kroz redove poljskog pravosudnog sistema. Poljski tužioci i specijalne službe pokrenuli su istragu nakon što su beloruski mediji objavili da je Šmit stigao u zemlju i zatražio azil, nakon čega je Varšava izdala međunarodnu poternicu za njim zbog optužbi za špijunažu.

Poljski zvaničnici trenutno procenjuju potencijalnu štetnost informacija koje je Šmit mogao da otkrije o poverljivim podacima koji bi mogli ugroziti interese Poljske i njenih saveznika. Premijer Donald Tusk javno je nazvao Šmita izdajnikom. Šmit je napustio Poljsku nakon što je podneo ostavku na funkciju sudije, protestujući protiv politike zemlje prema Belorusiji i Rusiji.

Šmit se pojavio u Belorusiji na konferenciji za štampu, podržavajući Lukašenkov režim i predstavljajući sebe kao žrtvu represije. Poljski sud je ukinuo Šmidtu imunitet zbog optužbi za špijunažu koje je on negirao, omogućavajući suđenje u njegovom odsustvu.

Poznat po učešću u kampanji klevetanja drugih sudija 2019. godine, Šmit je kasnije promenio kurs, javno osuđujući ponašanje sudija povezanih sa prethodnom desničarskom vladom. Njegov prebeg šokirao je javnost u Poljskoj, zemlji s istorijskim nepoverenjem prema Rusiji.

Belorusija je bila jedan od retkih saveznika Rusije nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine, koristeći subvencije i podršku Moskve. U zamenu, dozvolila je Rusiji da koristi njenu teritoriju za vojne svrhe. Vlasti Minska su pojačale represiju pred predsedničke izbore u januaru, hapšeći ljude koji su izrazili solidarnost sa Kijevom.

Režim Lukašenka suzbio je proteste nakon upitnih izbora 2020. godine, uhapšeno je desetine hiljada ljudi, a opozicioni lideri su ili u zatvoru ili u egzilu. Prema aktivistima za ljudska prava, Belorusija drži oko 1.300 političkih zatvorenika.