Srbija se sprema za ulazak u zajednički evropski sistem za plaćanja u evrima. Jeftiniji platni promet s inostranstvom – to će Srbiji doneti ulazak u sistem jedinstvenog područja za plaćanje u evrima – SEPA.
Crnoj Gori je pre nekoliko dana potvrđeno da će u sistem plaćanja SEPA nakon Nove godine.
„Mi intenzivno radimo na priključenju naše zemlje jedinstvenom području za plaćanje u evrima SEP A i mi smo u potpunosti spremni za to priključenje. S amo je pitanje roka kada će to biti, ali mi očekujemo vrlo kratkom roku, nakon što od E v ropske komisije i E v ropskog platnog saveta dobijemo povratnu informaciju na nacrt aplikacije“, rekao je Nenad Petrović, generalni direktor sektora za platni sistem Narodne banke Srbije
Podvlači da je Srbija u komunikaciji sa Evropskom komisijom i Evropskim platnim savetom i prema informacijima, mišljenje ćemo dobiti početkom decembra.
„Radili smo na tome da to mišljenje dobijemo i ranije, međutim, u E v ropskoj komisiji navode da imaju nedostatak kapaciteta, imajući vidu da je podneto više aplikacija skoro istovremeno i da rade druge poslove za Uniju, zbog čega nisu mogućnosti da ranije postupe po naš oj aplikaciji“, naveo je Petrović.
Dodaje da od strane Evropske komisije postoje dodatn i zahtev i proceduralnog tipa, što znači da se uz sam nacrt aplikacije dostave usvojeni propisi od strane p arlamenta i Narodne banke, zbog čega je proces podnošenja bio odložen za neko vreme.
“ Sada kad a je to već obavljeno, kad su usvojen i propis i koji su neophodni, očekujemo da će sama procedura zvaničnog apliciranja i odobrenja od strane E v ropskog saveta biti brza“, podvukao je Petrović.
Ako kupujemo nešto iz Evrope i platimo karticom , da li to znači da nećemo više plaćati proviziju.
„U principu, nije realno da neće biti provizija. Praktično, kada plaćate karticama u zemlji, vi kao imalac kartice ne plaćate proviziju. Za plaćenje na stranim sajtovima za kupovinu roba i usluga može postojati plaćenje određene provizije – banka obično to navodi u ugovoru o izdavanju platne kartice. Kada su u pitanju transakcije između naših građana i privrede i EU , oni će se odvijati brže i stvoriće se uslovi da provizije budu znatno niže“, napomenuo je gost Jutarnjeg programa .
Prema nekim analizama koje je sprovela Svetska banka, naša mikro, mala i srednja preduzeća, za ta regionalna plaćenja, plaćaju gotovo šest puta već u proviziju u odnosu na njihove pandane unutar EU .
„Takođe, prema toj analizi, utvrđeno je da ako se troškovi doznaka koje stižu u region Zapadnog Balkana snize za 3 o dsto , mogu se ostvariti uštede od gotovo pola milijarde evra“, precizirao je Petrović.
Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanavković kaže da ulazak u SEPA plaćanje za privredu mnogo znači.
“ Kada budemo uspeli da kao država uđemo u taj jedinstven sistem plaćanja – SEPA , mislim da će to biti veliki korak da možemo da računamo da smo bliži ozbiljnom pridruživanju u Evropskoj u niji“, kaže Atanacković.
Prema njegovim rečima, ak o dođemo u situaciju da možemo da plaćamo vrlo slično kao što to rade zemlje EU, to će biti jedan ozbiljan korak, s obzirom na to da će biti i jeftinije.
P rema analizi Svetske banke, prenos 5.000 evra između malih i srednjih preduzeća na Zapadnom Balkanu u proseku je 10 puta skuplji, nego kad se ista transakcija obavlja između država koje su deo sistema SEPA.