Žene imaju manje šanse da dobiju CPR nego muškarci

Žene imaju manje šanse da dobiju CPR nego muškarci

Iako je kardiopulmonalna reanimacija (CPR) ključna za preživljavanje osobe koja doživi srčani zastoj, istraživanja pokazuju da je manja verovatnoća da će žene primiti CPR u hitnim situacijama. Nedavna australijska studija otkrila je da je 74% prolaznika bilo spremno da pruži CPR muškarcima, dok je samo 65% intervenisalo u slučajevima žena. Ovo može biti delimično zbog načina na koji se obučavaju posmatrači za izvođenje CPR-a.

Većina lutki koje se koriste za obuku, prema istraživanju, ima ravne grudi – 95% dostupnih lutki u 2023. godini nemaju grudi, što može uticati na to kako ljudi reagiraju u stvarnim situacijama. Kultura i neprijatnost zbog dodirivanja ženskih grudi mogu biti faktori koji utiču na oklijevanje u pružanju pomoći, što može dovesti do nejednakih zdravstvenih ishoda.

Studije pokazuju da žene imaju manju verovatnoću da će primiti CPR, a i kada to dobiju, verovatnoća da će preživeti i da neće imati dugoročne posledice, poput oštećenja mozga, niža je u poređenju sa muškarcima. Čak i u simulacijama, učesnici su manje sklonili odeću sa žene pre nego sa muškarca, što može otežati sprovođenje reanimacije.

Potreba za lutkama koje prikazuju ženske grudi i različite veličine tela je jasna, kako bi obuka bila sveobuhvatna i odražavala stvarne izazove sa kojima se lica sa dojkama suočavaju. Povećanje ovih resursa moglo bi doprineti većoj spremnosti da se pruži CPR, čime bi se spasilo više života, posebno među ženama, koje su podložnije kardiovaskularnim bolestima.