ESA-ina misija precizne formacije dvostruke svemirske letelice, Proba-3, trebalo bi da bude lansirana iz Indije 4. decembra. Par svemirskih letelica će koristiti set tehnologija za pozicioniranje kako bi zadržao formaciju u svemiru, a ova slika pokazuje najpreciznije: laser je sijao sa jedne platforme na retroreflektor na drugoj. Reflektovani laserski zrak će obezbediti preciznost pozicioniranja do jednog milimetra.
Ovaj infracrveni prikaz reflektovanog laserskog snopa dobijen je tokom kalibracionog testiranja na terenu koje su izvršili ESA, MDA i Centre Spatial de Liege osoblje koje je održano u Redvire Space u Kruibekeu, Belgija, još u februaru.
Cilj misije je postizanje veštačkih pomračenja Sunca na zahtev, dok svemirska letelica Proba-3 Occulter baca precizno kontrolisanu senku na svoju letelicu Coronagraph tokom šest sati.
Da bi zadržali položaj senke prečnika samo 8 cm na satelitu Coronagraph od satelita Occulter udaljenog oko 150 m, dva satelita se oslanjaju na više senzora, uključujući međusatelitske radio veze, prijemnike globalnog navigacionog satelitskog sistema, vizuelne slike LED dioda i —za najpreciznije pozicioniranje na najbližem dometu—laserski metrološki sistem (ili „merenje mere“).
Vidi se da se laser ispaljuje iz svemirske letelice Okulter ka retroreflektoru Koronagrafa, dizajniranom da ga reflektuje nazad u istom pravcu iz koga je i nastao. Pored toga, set senzora položaja senke koji se nalaze oko otvora koronografa obezbediće da senka ostane u ispravnom položaju.
Ovu misiju za ESA sastavlja konzorcijum na čelu sa španskim SENER-om, uz učešće više od 29 kompanija iz 14 zemalja. Platforme Proba-3 su dizajnirali Airbus Defence and Space u Španiji, a integraciju satelita Redvire u Belgiji. GMV u Španiji je odgovoran za formacijski leteći podsistem Proba-3, dok njegov glavni instrument za koronograf dolazi iz belgijskog Centra Spatial de Liege, CSL.
Proba-3 bi trebalo da bude lansiran preko PSLV-KSL lansera od strane Indijske organizacije za istraživanje svemira, ISRO.