Drevno i moderno: Nova podzemna železnica u Solunu prikazuje arheološko blago

Drevno i moderno: Nova podzemna železnica u Solunu prikazuje arheološko blago

Solun, drugi najveći grad u Grčkoj, uskoro će dobiti potpuno novi sistem metroa koji integriše arheološka otkrića napravljena tokom njegove izgradnje, koja su decenijama uslovljavala kašnjenja projekta. Prva linija metroa, duga 9,6 kilometara, biće zvanično otvorena 30. novembra 2024. godine, a koristiće vozove bez vozača i vrata na platformama.

Izgradnja metroa počela je 2003. godine, a tokom radova otkrivena je značajna arheološka baština. Saobraćajnice iz rimskog doba, drevna grčka groblja, mozaici, natpisi, sistemi za vodu i odvodnjavanje, kao i deseci hiljada artefakata, pronađeni su tokom bušenja tunela, što je dovelo do značajnih kašnjenja i povećanja troškova.

Jedan od ključnih delova nalazi se u stanici Venizelou, gde će posetioci moći da vide deo mermerom popločane rimske ulice. Prema rečima Kristosa Staikurasa, ministra saobraćaja, projekat je jedinstveni spoj drevne i moderne infrastrukture, čime se čuva arheološko nasleđe dok se razvija urbana mobilnost.

Izloženi arheološki nalazi duž 13 stanica omogućavaju putnicima da budu u kontaktu s istorijom grada, čiji je centar naseljen još od davnih vremena, kroz rimsko, vizantijsko i osmansko razdoblje. Iako je projekat imao ozbiljnih izazova, uključujući više od 300.000 arheoloških nalaza, Solun će uskoro imati savremen metro sistem koji se temelji na višemilionskoj investiciji, koja je dosad dostigla 3 milijarde evra za prvu liniju.

U izgradnji metroa učestvovali su grčki Aktor, italijanski Vebuild i japanski Hitachi Rail, a završetak prve linije i početak druge linije se očekuje do kraja 2025. godine.