Severnokorejski lider kaže da je dosadašnja diplomatija samo potvrdila neprijateljstvo SAD

Severnokorejski lider kaže da je dosadašnja diplomatija samo potvrdila neprijateljstvo SAD

Severnokorejski lider Kim Džong Un rekao je da su njegovi prethodni pregovori sa Sjedinjenim Državama samo potvrdili „nepromenljivo“ neprijateljstvo Vašingtona prema Pjongjangu i opisao njegovo nagomilavanje nuklearnog oružja kao jedini način da se suprotstavi spoljnim pretnjama, javili su državni mediji u petak.

Kim je u četvrtak govorio na odbrambenoj izložbi na kojoj je Severna Koreja prikazala neke od svojih najmoćnijih sistema naoružanja, uključujući interkontinentalne balističke rakete dizajnirane da gađaju kopno SAD, saopštila je severnokorejska centralna novinska agencija. Dok se sastao sa vojnim oficirima prošle nedelje, obećao je „neograničeno“ proširenje svog vojnog nuklearnog programa.

Kim tek treba direktno da komentariše reizbor Donalda Trampa za predsednika SAD. Tokom svog prvog mandata, Tramp je održao tri visoko orkestrirana samita sa severnokorejskim liderom 2018. i 2019. godine, pre nego što se diplomatija srušila zbog neslaganja u razmeni oslobađanja ekonomskih sankcija predvođenih SAD i koraka Severa da ugasi svoj nuklearni program.

Tokom govora na izložbi, Kim se dotakao propalih samita ne imenujući Trampa.

„Sa Sjedinjenim Državama smo već otišli ​​što dalje u pregovorima, a ono što smo na kraju potvrdili nije bila volja supersile za suživotom, već temeljit stav zasnovan na sili i nepromenljivoj invazivnoj i neprijateljskoj politici“, prema Severnoj Koreji, rekla je Kim.

Kim je optužio Sjedinjene Države da povećavaju vojni pritisak na Severnu Koreju jačanjem svoje vojne saradnje sa regionalnim saveznicima i povećanjem raspoređivanja „sredstava za strateške udare“, što se očigledno odnosi na velika američka sredstva poput bombardera dugog dometa, podmornica i nosača aviona. Pozvao je na ubrzane napore za unapređenje sposobnosti svoje nuklearne vojske, rekavši da je jedina garancija za bezbednost zemlje da izgradi „najjaču odbrambenu moć koja može da savlada neprijatelja“.

Kimov prošireni program nuklearnog oružja i raketa uključuje različita oružja koja ciljaju Južnu Koreju i Japan i rakete većeg dometa koje su pokazale domet da stignu do kopna SAD. Analitičari kažu da Kimov nuklearni pritisak ima za cilj da na kraju izvrši pritisak na Vašington da prihvati Sever kao nuklearnu silu i da pregovara o ekonomskim i bezbednosnim ustupcima sa pozicije snage.

Poslednjih meseci, prioritet Kimove spoljne politike bila je Rusija, jer pokušava da ojača svoju međunarodnu osnovu, prihvatajući ideju „novog hladnog rata“ i usklađujući se sa širim sukobima predsednika Vladimira Putina sa Zapadom.

Vašington i njegovi saveznici optužili su Severnu Koreju da je Rusiji obezbedila hiljade vojnika i ogromne količine vojne opreme, uključujući artiljerijske sisteme i rakete, kako bi pomogla u održavanju njenih borbi u Ukrajini. Kim bi zauzvrat mogao da dobije preko potrebnu ekonomsku pomoć i moguće transfere ruske tehnologije koji bi verovatno povećali pretnju koju predstavlja njegova nuklearna vojska, smatraju spoljni zvaničnici i stručnjaci.

Čak i sa Trampovim povratkom u Belu kuću, brzi nastavak diplomatije sa Pjongjangom mogao bi biti malo verovatan, smatraju neki stručnjaci. Produbljivanje saveza Severne Koreje sa Rusijom i slabljenje primene sankcija protiv Pjongjanga predstavljaju dodatne izazove u diplomatskom nastojanju da se reši nuklearni sukob sa Kimom, koji bi takođe imao bolju percepciju o svojim pregovaračkim moćima nakon brzog širenja njegovog arsenala poslednjih godina .