Studija povezuje retku genetsku mutaciju sa teškim neurološkim poremećajem

Studija povezuje retku genetsku mutaciju sa teškim neurološkim poremećajem

Nedavna studija je otkrila zamršene načine na koje retka genetska mutacija utiče na komunikaciju moždanih ćelija, pružajući kritičan uvid u uzroke teškog neurološkog poremećaja poznatog kao razvojna i epileptička encefalopatija (DEE). Nalazi otkrivaju da ova specifična mutacija u regulatornoj podjedinici kanala kalcijuma remeti i rukovanje kalcijumom i strukturne veze moždanih ćelija, proširujući naše razumevanje o tome kako mogu nastati određena neurološka stanja.

Rad je sada objavljen u Journal of Neurochemistri, a sproveo ga je tim na Univerzitetu zdravstvenih nauka Karl Landsteiner (KL Krems).

Jonski kanali su kritični za provodljivost signala u nervnom sistemu i zahtevaju preciznu regulaciju njihove funkcije. Proteini α 2 δ-familije igraju ključnu ulogu u ovoj regulaciji. Delujući kao regulatorne podjedinice kalcijumskih kanala sa voltažom, odavno su prepoznati po svojoj ulozi u modulaciji struja kalcijuma – ključnom mehanizmu koji omogućava neuronima da prenose i obrađuju električne signale.

Nedavni rad je takođe pokazao da je α 2 δ-2 protein neophodan za organizovanje složenih strukturnih veza, ili sinapsi, između neurona. Sada su istraživači u KL Krems fokusirani na specifičnu mutaciju gena CACNA2D2, koji kodira α 2 δ-2.

Ispitujući specifične efekte mutacije p.R593P pronađene kod dvoje braće i sestara sa DEE, istraživači su uspeli da prate detaljnu sliku dvostrukog uticaja mutacije na rukovanje kalcijumom i strukturne aspekte funkcije neurona.

„Naši nalazi otkrivaju kako ova mutacija narušava delikatnu interakciju između kalcijumskih kanala i sinaptičke organizacije, koji su oboje neophodni za normalno funkcionisanje mozga“, kaže prof. dr Gerald Obermair, koji je na čelu Odseka za fiziologiju na Odeljenju za farmakologiju, fiziologiju i mikrobiologiju u KL Krems i glavni je istraživač studije.

„Ovi poremećaji pružaju suštinski trag za razumevanje ne samo DEE, već i potencijalno šireg spektra neurorazvojnih i neuropsihijatrijskih poremećaja povezanih sa α 2 δ proteinima.“

Istraživači su koristili homolognu verziju ljudske p.R593P mutacije, p.R596P, da bi proučavali njene efekte na neurone hipokampusa miša, koji su kritični za učenje i pamćenje. Otkrili su da mutacija drastično smanjuje ekspresiju površine α 2 δ-2 i sinaptičku lokalizaciju, što zauzvrat remeti višestruke aspekte neuronske povezanosti.

Ove promene dovode do abnormalne distribucije sinaptičkih kalcijumovih kanala i sinaptičkih signalnih molekula, što dovodi do poremećene komunikacije kroz sinapse.

Studija je istakla tri specifične promene u sinaptičkoj funkciji uzrokovane mutacijom. Prvo, ometa trans-sinaptičku regrutaciju postsinaptičkih GABAA receptora, koji su vitalni za inhibitornu signalizaciju u mozgu. Bez efikasne inhibitorne signalizacije, neuroni postaju preaktivni, što je obeležje stanja napada kao što je DEE.

Drugo, mutacija utiče na grupisanje sinapsina, proteina suštinskog za presinaptičku strukturu u ekscitatornim, glutamatergijskim sinapsama. Na kraju, istraživači su primetili smanjenje amplitude minijaturnih postsinaptičkih struja, što odražava smanjenu sinaptičku snagu i povezanost.

„Ovi nalazi su značajni jer pokazuju kako jedna mutacija gena može da se širi prema van, utičući na više aspekata povezanosti moždanih ćelija i potencijalno dovodeći do široko rasprostranjenih promena u funkciji mozga“, objašnjava mr Sabrin Hadad, prvi autor publikacije studije. i dr. student u timu prof. Obermaira na KL Krems.

„Poremećaj ovih složenih signalnih puteva i sinaptičkih struktura pruža potencijalno objašnjenje za poreklo teških neuroloških simptoma kod pacijenata sa DEE.“

Otkriće ovih višeslojnih uticaja i na funkcije vezane za kanal i na sinaptičke funkcije naglašava potrebu za istraživanjem „sinaptopatija“, stanja koja proističu iz poremećaja u fizičkim i funkcionalnim vezama između neurona.

Identifikovanjem ovih detaljnih molekularnih mehanizama, ova studija proširuje naše razumevanje povezanosti i razvoja mozga. Na kraju, to bi moglo otvoriti puteve za tretmane i, shodno tome, poboljšati sinaptičku povezanost i funkciju mozga.