Svetlost u raznim bojama za plastenike moze produžiti sezonu uzgoja

Svetlost u raznim bojama za plastenike moze produžiti sezonu uzgoja

Istraživači u Velikoj Britaniji razvili su novi premaz sprejom za staklenike koji optimizuje talasnu dužinu svetlosti koja sija na biljke, poboljšavajući njihov rast i prinos. Tehnologija bi u budućnosti mogla pomoći da se produže sezone rasta u manje sunčanim zemljama poput Velike Britanije na održiviji način. Studija je objavljena u časopisu Advanced Materials Technologies.

Pošto je sezona rasta u Velikoj Britaniji relativno kratka zbog njene klime i geografske širine, mi se oslanjamo na evropski uvoz za većinu našeg voća i povrća, uzgojenog u ogromnim veštački osvetljenim staklenicima, koji koriste ogromne količine električne energije.

Sada su naučnici sa Univerziteta Bat i Kembridž, u saradnji sa komercijalnim partnerom Lambda Agri, razvili premaz za plastenike koji bi mogao pomoći poljoprivrednicima u Velikoj Britaniji da proizvode više useva u budućnosti koristeći istu ili manje energije.

Fotosinteza — proces koji biljke koriste za hvatanje sunčeve svetlosti i korišćenje energije za pretvaranje ugljen-dioksida i vode u šećere — najefikasniji je na talasnoj dužini crvene svetlosti. Zeleno svetlo je najmanje efikasno zbog čega ga biljke ne apsorbuju i tako izgledaju zeleno.

Sunčeva svetlost je mešavina celog spektra boja, tako da se ne koristi mnogo svetlosti koja sija na biljke.

Novi sprej prekriva postojeće staklenike kao lak; ovaj sloj apsorbuje plavu svetlost sunčeve svetlosti i pretvara je u crvenu svetlost, povećavajući udeo crvene svetlosti koju biljke mogu da koriste što povećava prinos useva.

Dok su drugi istraživači u SAD ranije postigli povećanje rasta koristeći slične tehnologije, oni koriste retke zemlje kao što je indijum. Ovaj metal se koristi u ekranima telefona, ali je veoma skup i teško ga je reciklirati.

Saradnja Bat/Kembridž sa Lambda Agri zamenila je indijum materijalom sa nižom cenom, koji je na čekanju za patent.

Pored toga, oni mogu da prave materijale koristeći reaktor sa hemijskim protokom, ubrzavajući proces proizvodnje i čineći ga lakšim za skalabilizaciju.

Profesorka Petra Kameron, sa Instituta za održivost i klimatske promene Univerziteta Bat (ISCC), rekla je: „Način na koji naš premaz funkcioniše je sličan onome kada idete u noćni klub i vaše piće džin i tonik svetli pod UV svetlom – hemikalija kinina u tonik vodi apsorbuje UV i ponovo ga emituje kao vidljivu svetlost.

„Naš premaz sadrži molekule koji apsorbuju UV svetlost od sunca i pretvaraju oko 80-90% u crvenu svetlost, čineći fotosintezu efikasnijom, što znači da možemo da rastemo više sa manje svetlosti.

„U poljskim ispitivanjima videli smo povećanje prinosa od devet procenata kada gajimo bosiljak u tretiranim staklenicima. To znači da bi se naša tehnologija u budućnosti mogla koristiti za produženje sezone rasta za proizvode i korišćenje manje veštačkog svetla da bi se postigli isti rezultati, ušteda novca i smanjenje povezanih emisija ugljenika.

„Pored promene talasne dužine svetlosti koja dolazi u staklenik, premaz takođe raspršuje svetlost, što takođe povećava prinos. Postoje čak i neki dokazi koji sugerišu da poboljšava ukus tako što povećava sadržaj šećera u voću.“

Profesor Dominic Vright sa Univerziteta u Kembridžu, Odsek za neorganske i materijale u hemiji, rekao je: „Ovo je lepa primena fundamentalne molekularne nauke na važan problem iz stvarnog sveta, onaj koji je posebno važan u pogledu bezbednosti hrane. i globalno zagrevanje.

„Postoji vrlo realna perspektiva da će ovo imati značajan uticaj na dostupnost i cenu mekog voća i povrća za salatu za potrošače u budućnosti, posebno u severnoevropskim zemljama poput Velike Britanije gde su vremenski uslovi daleko od idealnih.

Dr Monika Saavedra, iz Lambda Agri, rekla je: „Lambda se zalaže za borbu protiv siromaštva hrane, održivu. I Univerzitet Kembridž, gde smo trenutno smešteni, i Univerzitet u Batu su jaki saradnici i dele našu viziju.“

Tim je podneo patent za tehnologiju i nada se da će tehnologija učiniti komercijalno dostupnom uzgajivačima za nekoliko godina.