Mala čudna pojava u pokretu očiju može ukazivati na Alchajmerovu bolest

Mala čudna pojava u pokretu očiju može ukazivati na Alchajmerovu bolest

Nova metoda za rano otkrivanje Alchajmerove bolesti mogla bi da uključi slušanje očiju pacijenata preko mikrofona u njihovim ušima.

Sve se svodi na tip pokreta očiju koji se zove sakada. Jedan od prvih znakova Alchajmerove bolesti je suptilna tromost i nepreciznost ovih sitnih podešavanja očnih jabučica.

Vrsta opreme koja je obično potrebna za praćenje sakada mogla bi učiniti analizu teškom, ali strateški postavljeni mikrofoni dizajnirani da slušaju normalne funkcije tela mogli bi umesto toga da mere pokrete.

Tim istraživača predvođen inženjer elektrotehnike Rachel Bouserhal sa Ecole de Technologie Superieure u Kanadi i neuronaučnik Chris Niemczak sa Dartmouth Collegea u SAD ima za cilj da testira tehniku na 35 pacijenata sa Alchajmerom kako bi procenio njenu efikasnost.

„Pokreti očiju su fascinantni jer su jedni od najbržih i najpreciznijih pokreta u ljudskom telu, tako da se oslanjaju i na odlične motoričke veštine i na kognitivno funkcionisanje“, kaže inženjer elektrotehnike Arian Shamei sa Ecole de Technologie Superieure.

Da bismo konstruisali smislenu vizuelnu sliku slike ili scene, naše oči prave niz brzih, koordinisanih pokreta, fiksirajući svoj fokus na jednu tačku za drugom desetinama milisekundi odjednom. Možda ste ih videli ako ste ikada pomno posmatrali nekoga kako čita, ili videli brze pokrete njihovih očiju tokom REM spavanja.

Ovo su sakade, a za pacijenta sa Alchajmerovom bolešću, mali pokreti postaju sporiji i manje tačni kako se motorna kontrola degradira. U početku je vrlo suptilno, samo nekoliko milisekundi, ali promene postaju sve izraženije kako bolest napreduje.

Naučnici veruju da sakadična latencija ima potencijal kao rani dijagnostički alat za Alchajmerovu bolest, onu koja je jeftina, neinvazivna, bezbolna i dostupna ljudima sa različitim nivoima pismenosti. Ali oprema za praćenje očiju nije uvek prenosiva ili dostupna, pa su istraživači mislili da bi druga opcija mogla da funkcioniše: vrsta tehnologije koja se zove čujna.

„To je slušalica sa mikrofonima u uhu koja hvata fiziološke signale iz tela“, kaže inženjer elektrotehnike Miriam Butros iz Ecole de Technologie Superieure.

„Naš cilj je da razvijemo algoritme za praćenje zdravlja za čujne osobe, sposobne za kontinuirano, dugoročno praćenje i rano otkrivanje bolesti.“

Pokreti vaših očiju, uključujući sakade, proizvode sitne vibracije u vašim bubnim opnama. Većina ljudi ih ne čuje jer su telo i mozak u stanju da ih filtriraju; u stvari, pacijenti sa retkim stanjem zvanim sindrom superiornog dehiscencije kanala mogu čuti kako se pomeraju sopstvene očne jabučice.

Ali osetljiv mikrofon može da otkrije ove vibracije. Da bi utvrdili da li mogu da pruže dovoljno informacija da služe kao dijagnostički alat, istraživači će opremiti 35 pacijenata sa dijagnozom Alchajmerove bolesti ili blagog kognitivnog oštećenja i 35 zdravih kontrola sa uređajima za praćenje oka i slušnim uređajima.

Nadamo se da će njihovi nalazi informisati o razvoju nosivog alata za ne samo ranije dijagnosticiranje Alchajmerove bolesti, već i za praćenje napretka bolesti. A pošto Alchajmerova bolest nije jedino stanje koje može manifestovati sakadičnu latenciju, princip bi se mogao primeniti i na drugim mestima.

„Dok je trenutni projekat fokusiran na dugoročno praćenje Alchajmerove bolesti“, kaže Šamei, „na kraju bismo želeli da se pozabavimo drugim bolestima i da budemo u mogućnosti da ih razlikujemo na osnovu simptoma koji se mogu pratiti putem signala u uhu. „

Tim je predstavio svoj rad na 187. sastanku Američkog akustičkog društva.