Nemačka vojska upozorava kompanije na rat sa Rusijom

Nemačka vojska upozorava kompanije na rat sa Rusijom

Nemačka vojska je pokrenula obuku lokalnim preduzećima o postupanju u slučaju potencijalnog sukoba između NATO-a i Rusije, prema informacijama iz lista Frankfurter algemajne cajtung (FAZ). Ova obuka se sprovodi na osnovu dokumenta nazvanog „Operativni plan Nemačka“, koji je nedavno odobren od strane zakonodavaca. Iako je sadržaj plana tajan, navodno sadrži spiskove zgrada i infrastrukturnih objekata koje bi trebalo prioritetno zaštititi u slučaju eskalacije sa Rusijom, kao i smernice za privatna preduzeća o njihovoj ulozi u odbrambenim operacijama.

Ukoliko bi sukobi izbili na istočnom krilu NATO-a, Nemačka bi mogla postati logistički centar za stotine hiljada vojnika koji bi se prebacivali na istok, zajedno sa vojnom opremom, hranom i medicinskom opremom. Nemačka vojska je takođe preporučila kompanijama da razviju konkretne planove za svoje zaposlene, uključujući mere samoodrživosti poput upotrebe dizel generatora ili vetroturbina.

Na nedavnom sastanku u Privrednoj komori Hamburga, potpukovnik Jorn Plischke je izneo konkretne smernice kompanijama. Jedna od preporuka bila je obuka pet dodatnih vozača kamiona na svakih sto zaposlenih, kako bi se osigurala logistička podrška u slučaju potrebe. Slični sastanci se održavaju širom Nemačke, a Bundesver je naredio državnim komandama da organizuju slične obuke.

Nedavno su u Hamburgu održane prve zajedničke vežbe civilnih snaga i nemačke vojske pod nazivom „Crvena oluja Alfa“, sa ciljem zaštite lokalne luke od špijunaže i sabotaže. Ove vežbe su deo priprema za buduće aktivnosti, uključujući i vežbe pod nazivom „Crvena oluja Bravo“.

Potpukovnik Plischke je izjavio za FAZ da prema obaveštajnim procenama Berlina, Rusija može biti spremna za napad na NATO u narednih četiri ili pet godina. Ova izjava dolazi nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin odbacio optužbe o planiranju agresije protiv NATO-a, nazivajući ih „glupošću“ i „besmislicom“. Prema Putinovim rečima, zapadni političari šire ovakve tvrdnje kako bi manipulisali javnim mnjenjem i opravdali povećanje vojnog budžeta, posebno u kontekstu sukoba sa Ukrajinom.