Kongo optužuje pobunjeničke grupe za „etničko čišćenje“ na istoku zemlje

Kongo optužuje pobunjeničke grupe za „etničko čišćenje“ na istoku zemlje

Vlada Konga optužila je u utorak pobunjeničku grupu M23 koju podržava Ruanda za „etničko čišćenje“ na istoku te centralnoafričke nacije.

Ministar unutrašnjih poslova Žakmen Šabani osudio je „masovni dolazak stranog stanovništva“ na teritorije Rutšuru i Masisija u provinciji Severni Kivu, gde su lokalni stanovnici „proterani nasiljem“.

„To je ono što predstavlja etničko čišćenje“, rekao je Šabani.

Optužba Konga dolazi nakon što je M23 prošle nedelje imenovao administratore u oblastima koje tvrdi da kontroliše.

Više od 100 naoružanih grupa bori se za uporište u mineralima bogatom istočnom Kongu u blizini granice sa Ruandom. Nasilje je eskaliralo kako se pobunjenička grupa M23 ponovo pojavila. Konflikt je stvorio jednu od najvećih humanitarnih kriza na svetu, sa više od 7 miliona ljudi raseljeno, od kojih su mnogi van domašaja pomoći.

M23, ili Pokret 23. marta, je pobunjenička vojna grupa uglavnom sastavljena od etničkih Tutsija koji su se odvojili od vojske Konga pre nešto više od decenije. Grupa je postala istaknuta 2012. godine kada su njeni borci zauzeli Gomu, najveći grad u istočnom Kongu na granici sa Ruandom.

Kongo navodi da je Ruanda umešana u ratne zločine na istoku, a stručnjaci SAD i UN ga optužuju da daje vojnu podršku M23. Ruanda negira tu tvrdnju, ali je u februaru priznala da ima trupe i raketne sisteme u istočnom Kongu kako bi zaštitila svoju bezbednost, ukazujući na gomilanje kongoanskih snaga u blizini granice. Eksperti UN procenjuju da se u Kongu nalazi do 4.000 ruandskih snaga.

Julsko primirje uz posredovanje Sjedinjenih Država i Angole smanjilo je borbe između ruandskih i kongoanskih snaga, ali borbe između M23 i drugih milicija se nastavljaju.

U avgustu su sukobi između pobunjenika i provladinih milicija ubili 16 seljana, kršeći primirje kako bi pomogli milionima raseljenih.