Ekspert objašnjava uticaj katastrofalnih vremenskih pojava na šume i vrste drveća

Ekspert objašnjava uticaj katastrofalnih vremenskih pojava na šume i vrste drveća

Ove godine je zabeležen udeo loših vremenskih uslova – ali kako ove snažne oluje utiču na šume na duži rok? Ekspert za zdravlje šuma iz Virginia Tech razlaže dugoročne efekte katastrofalnih vremenskih pojava i kako oživeti teško pogođene šume.

Šume se mogu oporaviti od katastrofa velikih razmera kroz prirodnu sukcesiju, iako će možda trebati godine da liče na svoje prvobitno stanje, u zavisnosti od štete.

„Remetilački vremenski događaji mogu unazaditi, ubrzati ili potpuno promeniti tok sukcesije i rezultirajuću zrelu šumu koja je nekada bila prisutna“, izjavila je Keri Fearer, docent na Koledžu za prirodne resurse i životnu sredinu. „Međutim, odgovarajuća ljudska intervencija može ubrzati restauraciju kako bi pomogla šumi da više liči na svoj izvorni oblik.“

Određene šume ili vrste drveća imaju tendenciju da budu podložnije ekstremnim vremenskim prilikama. „Najugroženije su šume koje su ili veoma mlade ili veoma stare jer nemaju strukturni integritet da izdrže vremenske prilike“, rekao je Fearer.

„Drveće sa dubokim, ekspanzivnim korenovim sistemom obično je u stanju da izdrži ekstremnije vremenske prilike zbog zaštićene strukturne podrške koju korenje pruža.

„Pošto invazivne vrste mogu kolonizovati degradirana mesta mnogo brže od naših autohtonih vrsta, postoji rizik da bi autohtone, invazivne biljke mogle da budu nadmašene u ovim pogođenim područjima“, objasnio je Fearer. „Ovo se posebno odnosi na ugrožene ili ugrožene autohtone vrste koje postoje samo u određenim sredinama, tako da ekstremni vremenski događaji mogu povećati rizik od izumiranja ili barem istrebljenja iz tog područja.

Postoji značajna debata o uticaju klimatskih promena na katastrofalne vremenske događaje. Fearer je rekao da će klimatske promene samo nastaviti da ubrzavaju učestalost i intenzitet takvih pojava. „To će povećati verovatnoću da se katastrofalni vremenski događaji dogode u oblastima u kojima se nisu dešavali, ostavljajući ranjive vrste izložene vremenskim događajima od kojih ne mogu da se oporave“, rekla je ona.

Šume su odgovorne za mnoge važne procese ekosistema, uključujući zaštitu od erozije, kruženje hranljivih materija, fotosintezu i prečišćavanje vode i vazduha. Dugoročni efekti na šume mogu dovesti do većeg oticanja hranljivih materija iz poljoprivrede i drugih sistema koji bi mogli uticati na lokalne zajednice.

„Održavanje zdravih šumskih uslova, uključujući smanjenje erozije tla, sadnju autohtonih vrsta, uklanjanje invazivnih vrsta i podsticanje zdrave šumske podloge, sve to može pomoći u smanjenju uticaja ekstremnih vremenskih pojava“, rekao je Fearer.

„Pored toga, propisana vatra koju sprovode obučeni profesionalci može biti uspešna strategija upravljanja za podsticanje regeneracije vrsta i zdravih uslova ekosistema u ekosistemima otpornim na vatru, poput šuma na jugoistoku.“

Sadnja autohtonog drveća koje je prikladno za lokaciju i klimatske uslove biće prvi korak u pomoći u obnavljanju ekosistema. „Istraživanje autohtonih vrsta i promovisanje praksi koje podstiču zdrav rast drveća, kao što su sadnja na odgovarajućoj dubini, odgovarajuće zalivanje i đubrenje, i sprečavanje oštećenja od štetočina/patogena, može pomoći u obnavljanju ekosistema ograničavanjem stresa na drveće, čineći ga manjim. ranjiv na vremenske prilike“, rekao je Fearer.

Ove strategije će pomoći da se ubrza sukcesija kako bi se postigla održiva šuma vrhunca koja može da izdrži vremenske prilike.