Naučnici mapirali Orientale basen na Mesecu kako bi odredili starost udarnih bazena

Naučnici mapirali Orientale basen na Mesecu kako bi odredili starost udarnih bazena

Pre više od 3,8 milijardi godina, džinovski asteroid udario je u Mesec, izazvavši ogromnu količinu energije koja je otopila stene i stvorila udarni krater sa više prstenova, poznat kao Orientale basen. Ovaj udarni basen je ključan za razumevanje stope udara u ranom Sunčevom sistemu, ali i za datiranje perioda kada su se ti udari dešavali, što može pružiti uvid u rani razvoj Meseca, Zemlje i život na našoj planeti.

Problem sa određivanjem tačne starosti udarnog topljenja leži u tome što su geološki procesi na Mesecu, poput manjih udara i tokova lave, često zatrpavali ili mešali početnu udarnu talinu. Međutim, nova istraživanja koja uključuju visoko preciznu geološku mapu Orientale basena pomažu u identifikaciji prvobitnog topljenja koje se dogodilo tokom udarca.

Kirbi Runjon, naučnik sa Instituta za planetarne nauke i vodeći autor novog istraživanja, rekao je da su odlučili da mapiraju Orientale basen jer je dovoljno star da nosi tragove velikih udarnih kratera, ali istovremeno dovoljno mlad da još uvek zadržava deo udarnog topljenja na površini. Korišćenjem specifične tehnike mapiranja, nazvane BFsc (skraćenica za glatki, napukli materijal poda bazena), istraživači su identifikovali stene koje nose tragove originalnog topljenja usled udara. Ove stene pomažu u određivanju starosti Orientale basena, a delovi ovog taloga su zakopani ispod drugih geoloških jedinica poput tokova lave.

Dodatno, korišćenjem manjih udarnih kratera koji su iskopali ovu talinu, naučnici mogu da uporede starost stena i da preciziraju kada je tačno došlo do formiranja Orientale basena. Ova metoda može se primeniti na druge, starije i degradirane udarne bazene na Mesecu, kako bi se odredila njihova starost.

Mesec je ključan za razumevanje rane istorije Sunčevog sistema, jer je njegova površina sačuvala mnoge tragove velikih udara koji su se desili pre više milijardi godina. Na Zemlji, mnogi od tih tragova su izbrisani geološkim procesima, pomeranjem kontinenata i drugim faktorima. Zbog toga je Mesec idealno mesto za proučavanje stope udara koja se verovatno odražavala i na Zemlji. Runjon je naveo da su istraživanja udarnih baza na Mesecu pouzdan indikator za razumijevanje kako su udari uticali na Zemlju u njenim prvim milijardama godina.

Pored toga, istraživanje udara na Mesecu pomaže i u razumevanju kako su ovi udari mogli oblikovati uslove za nastanak života na Zemlji. Neki modeli sugerišu da su veliki udari mogli ispariti okeane na Zemlji, uništiti sve oblike života, ali da su se okeani kasnije kondenzovali, omogućavajući ponovni nastanak života.

Runjon i njegovi kolege nadaju se da će njihova mapa i metoda mapiranja biti korisne za buduće misije, koje bi mogle koristiti sličan pristup za prikupljanje uzoraka sa drugih udarnih bazena na Mesecu.