Virus COVID-19 se širi putem sluzi jednom unutar zaraženih disajnih puteva, omogućavajući mu da dopre do donjeg dela pluća, prema studiji Northvestern Medicine objavljenoj u Nature Communications.
Više od 770 miliona slučajeva COVID-19 prijavljeno je Svetskoj zdravstvenoj organizaciji od početka pandemije 2020.
Iako se podrazumeva da se virus zakači na zdrave ćelije u nosu i grlu da bi se kopirao, ne zna se mnogo o procesu kojim se širi kada se jednom u zaraženim disajnim putevima.
Da bi bolje razumeli kako se virus razmnožava, istraživači u laboratoriji dr Thomasa Hopea, profesora ćelijske i razvojne biologije i akušerstva i ginekologije i višeg autora studije, izveli su živo snimanje ćelija bronhijalnog epitela ljudi izloženih COVID-u. -19.
U studiji, istraživači su primetili da kretanje sluzi može širiti virus COVID-19 unutar respiratornog trakta, gde kasnije formira aerosole koji inficiraju druge ljude. Pored toga, virus putuje na sluzi da inficira dublje u donja pluća.
„Virus ide tamo gde ide sluz“, rekao je Mark Beker, student Driskill postdiplomskog programa za prirodne nauke (DGP) i prvi autor studije.
Iako se generalno smatra da sluz štiti od infekcije hvatanjem i uklanjanjem virusa i drugih čestica, čini se da COVID-19 koristi širenje sluzokože nakon infekcije, rekao je Becker.
Kako sredstva za istraživanje COVID-19 počinju da opadaju, Hope je rekla da bi se otkriće moglo pokazati korisnim kod drugih virusnih bolesti, kao što je HIV.
„Zanimljivo je da je mukozna sredina najsličnija plućima gornji ženski reproduktivni trakt“, rekla je Hope.
„Infrastruktura u Fajnbergu nam je zaista pomogla da izgradimo objekte potrebne za ovo istraživanje“, rekla je Hope. „Univerzitet nas je zaista podržao i to je svedočanstvo koliko je Fajnberg odlično okruženje.“