Italija je odlučila da ne dozvoli Ukrajini da koristi svoje oružje za napade na Rusiju, potvrdio je ministar spoljnih poslova Antonio Tajani. Ova odluka je izazvala različite reakcije širom NATO saveza i među zapadnim liderima, nakon što su se pojavile nezvanične informacije da je američki predsednik Džo Bajden ukinuo ograničenja na upotrebu raketa dugog dometa koje su bile isporučene Ukrajini od strane zapadnih zemalja.
Ministar Tajani je istakao da Ukrajina sme koristiti svoje oružje samo na svojoj teritoriji, što je potvrdio tokom izjave za novinare u Briselu. Italija podržava ideju o mirovnoj konferenciji koja bi uključila Rusiju, Kinu, Indiju i Brazil, s nadom da će Peking imati pozitivan uticaj na Moskvu kako bi se okončao besmisleni rat.
Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici su postavili određena ograničenja na upotrebu oružja koje su isporučili Ukrajini od 2022. godine, kako bi zadržali mogućnost negiranja svog direktnog učešća u sukobu sa Rusijom. Predsednik Zelenski je od proleća tražio ukidanje ovih ograničenja, tvrdeći da bi rakete ATACMS, britanski „Storm Shadow“ i francuski SCALP mogli promeniti tok sukoba.
Rusija je više puta upozorila Zapad da bilo kakvo korišćenje ovog oružja od strane Ukrajine predstavlja direktnu umešanost u sukob sa Rusijom. Ruski predsednik Vladimir Putin naglasio je da Kijev ne bi mogao koristiti rakete dugog dometa bez podrške satelita i vojnog osoblja NATO-a za ciljanje i lansiranje. Putin je jasno stavio do znanja da se ne radi o „davanju dozvole“ Ukrajini, već o prelasku praga direktnog učešća.
Predsednik Državne dume Rusije Vjačeslav Volodin izjavio je da će Moskva morati odgovoriti na svaki napad Kijeva, uključujući i korišćenje „novog sistema naoružanja“ koji do sada nije bio prisutan u Ukrajini. Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova, istakla je da će odgovor Moskve biti „adekvatan i merljiv“.