Pregovori Ujedinjenih nacija o dobijanju novca za suzbijanje i prilagođavanje klimatskim promenama nastavljeni su u ponedeljak sa novom nadom da će pregovarači i ministri moći da prevaziđu nesuglasice i postignu dogovor nakon sporog napretka prošle nedelje.
Ta nada potiče od dolaska ministara klime i životne sredine iz celog sveta ove nedelje u Baku, u Azerbejdžanu, na razgovore COP29. Oni će svojim timovima dati uputstva o tome kako napredovati.
„Nalazimo se na teškom mestu“, rekla je Melani Robinson, direktorka programa za ekonomiju i finansije za globalnu klimu u Institutu za svetske resurse. „Rasprava još nije prešla na politički nivo – kada se to dogodi, mislim da će ministri učiniti sve što mogu da postignu dogovor.
Razgovori u Bakuu su fokusirani na dobijanje više klimatskih sredstava za zemlje u razvoju da pređu sa fosilnih goriva, prilagode se klimatskim promenama i plate za štete izazvane ekstremnim vremenskim uslovima. Ali zemlje se razlikuju oko toga koliko će novca to trebati. Nekoliko stručnjaka procenjuje potrebnu sumu na oko 1 bilion dolara.
„Jedan trilion će izgledati kao jeftino za pet, 10 godina“, rekla je Rejčel Klitus iz Unije zabrinutih naučnika, navodeći mnoštvo nedavnih ekstremnih vremenskih događaja od poplava u Španiji do uragana Helene i Milton u Sjedinjenim Državama. „Pitaćemo se zašto to nismo uzeli i krenuli sa tim.
U međuvremenu, najveći svetski donosioci odluka su na pola sveta dok se održava još jedan veliki samit. Brazil je domaćin samita Grupe 20, koji se održava od 18. do 19. novembra i okuplja mnoge od najvećih svetskih ekonomija. Klimatske promene — između ostalih glavnih tema kao što su rastuće globalne tenzije i siromaštvo — biće na dnevnom redu.
U pisanoj izjavi u petak, izvršni sekretar Ujedinjenih nacija za klimatske promene Simon Stiell rekao je da bi „globalna klimatska kriza trebalo da bude poslovni red broj jedan“ na sastancima G20.
Stiell je primetio da bi napredak u zaustavljanju većeg zagrevanja trebalo da se desi iu pregovorima o klimi i van njih, nazivajući ulogu G20 „kritičnom za misiju“.