Naučnici otkrivaju šokantno rešenje za paradoks kokoške ili jajeta

Naučnici otkrivaju šokantno rešenje za paradoks kokoške ili jajeta

Život na Zemlji možda je razvio sposobnost formiranja embriona pre pojave prvih životinja, pokazujući fascinantnu sličnost između jednoćelijskog organizma i životinjskih embriona. Istraživanje vođeno biohemičarkom Marinom Olivettom sa Univerziteta u Ženevi otkrilo je da ihtiosporski mikrob poznat kao Chromosphaera perkinsii, koji postoji pre više od milijardu godina, demonstrira procese koji podsećaju na razvoj embrionalnih ćelija.

Naučnici su identifikovali da nakon palintomije, Chromosphaera perkinsii formira grupu ćelija sličnih blastuli, sa različitim tipovima ćelija unutar te kolonije. Ovo otkriće ukazuje na mogućnost da je genetsko programiranje za embrionalni razvoj bilo prisutno pre same pojave embriona.

Osim toga, istraživanje je sugerisalo da ihtiospori mogu poslužiti kao model za razumevanje porekla životinja, s obzirom da su se odvojili od zajedničkog pretka pre pojave pravih životinja. Tim naučnika, uključujući Olivetti, sproveli su studiju na C. perkinsii kako bi istražili sličnosti između palintomske reprodukcije i embrionalnog razvoja kod životinja.

Ova studija otvara nova pitanja o evoluciji i raznolikosti genetskog programiranja u ranoj fazi života. Mogućnost da ihtiosporski mikrobi predstavljaju prelazni oblik između jednoćelijskih organizama i višećelijskih životinja pruža dragocen uvid u mehanizme evolucije.