Američko upravljanje poplavama pokreće socijalnu nejednakost, a možda i sledeći krah tržišta nekretnina

Američko upravljanje poplavama pokreće socijalnu nejednakost, a možda i sledeći krah tržišta nekretnina

edavno objavljena studija u časopisu Communications Earth & Environment upozorava na ozbiljne fiskalne i društveno-ekološke izazove s kojima se suočava Nacionalni program osiguranja od poplava (NFIP) u SAD-u. Prema istraživačima sa Univerziteta u Konektikatu, Londonske škole ekonomije i političkih nauka, i drugih institucija, trenutni pristup NFIP-a mogao bi da dovede do katastrofalnog kraha američkog tržišta nekretnina, sa potencijalnim početkom već oko 2060. godine.

Od svog osnivanja, NFIP je pružao ključnu podršku vlasnicima kuća u područjima visokog rizika, ali porast nivoa mora i intenzivnije obalne oluje gurnuli su program u desetine milijardi dolara duga. Studija predviđa da će, ukoliko se ne sprovedu drastične promene, priobalna tržišta nekretnina poput Floride i Zalivskih država doživeti značajan pad vrednosti već od 2040. godine.

„Održavanje NFIP-a u sadašnjem obliku nije održivo,“ upozoravaju autori. Oni predlažu strateško preseljenje stanovnika iz područja podložnih poplavama, čime bi se smanjio rizik od kraha tržišta nekretnina, zaštitili poreski obveznici, i omogućilo pretvaranje privatnih obala u javne prostore otpornije na klimatske promene.

Istraživači pozivaju na hitne mere kako bi se izbegla eskalacija problema, ukazujući na to da postojeći znaci upozorenja već postaju vidljivi na severoistočnim obalama SAD-a.