Kanabis zaista može da izazove san, a sada znamo zašto

Kanabis zaista može da izazove san, a sada znamo zašto

Naučnici su nedavno potvrdili da kanabinol (CBN), sastojak kanabisa, ima sposobnost da produži vreme sna kod pacova, otvarajući tako novo polje istraživanja u razvoju terapija za poremećaje spavanja kod ljudi.

Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Sidneju pokazalo je da metabolit CBN-a produžava periode ne-REM i REM faza sna kod pacova, što je rezultiralo produženim i kvalitetnijim snom, čak i u poređenju sa efektima tradicionalnih lekova za spavanje.

Obe faze sna, REM i ne-REM, igraju ključnu ulogu u očuvanju fizičkog i mentalnog zdravlja. REM faza, poznata i kao faza brzih pokreta očiju, važna je za emocionalno procesuiranje, dok ne-REM faza pomaže u osnovnim regenerativnim procesima tela.

Iako se prečišćeni oblici CBN-a već koriste kao lekovi za spavanje u SAD, nedostajali su čvrsti dokazi o njihovim efektima. Međutim, rezultati ovog istraživanja postavljaju temelje za dalja istraživanja o potencijalnim terapijskim benefitima ovog jedinjenja za lečenje poremećaja spavanja.

Farmakolog Džonatan Arnold ističe da je ovaj nalaz prvi objektivni dokaz o sposobnosti CBN-a da poboljša san, bar kada su u pitanju pacovi, modifikujući kvalitet sna na koristan način.

Delta9-tetrahidrokanabinol (THC), glavni psihoaktivni sastojak kanabisa, postepeno se transformiše u CBN kada je biljka izložena toploti, svetlosti i kiseoniku. Istraživanja su pokazala da, iako THC ima snažan uticaj na CB1 kanabinoidne receptore u mozgu, CBN ima znatno blaži efekat.

Daljim istraživanjem aktivnosti mozga, naučnici su otkrili da metabolit 11-hidroksi-CBN, koji nastaje razgradnjom CBN-a, ima jači uticaj na CB1 receptore nego sam CBN. Ova saznanja ukazuju na mogućnost da metaboliti CBN-a imaju značajniji uticaj na san nego sam CBN.

Lekovi koji sadrže CBN mogu biti korisni za poboljšanje sna sa minimalnim neželjenim efektima na druge funkcije mozga, mada je potrebno sprovesti dalja istraživanja kako bi se potvrdila ova hipoteza. Klinička ispitivanja na ljudima već su u toku, posebno kod pacijenata sa nesanicom.

„Trenutno, naša istraživanja se baziraju na testiranju na pacovima, te je potrebno dalje istraživanje kako bi se utvrdilo da li se ovi efekti mogu primeniti i na ljude“, ističe Arnold. Dodaje da ovo istraživanje postavlja temelje za dalja istraživanja o potencijalnoj primeni CBN-a u terapiji poremećaja spavanja, uključujući nesanicu.

Studija koja je objavljena u časopisu Neuropsychopharmacology naglašava važnost daljih istraživanja o CBN-u kao potencijalnoj novoj strategiji za lečenje poremećaja spavanja.