Astronomi su rešili misteriju zapaženog visokofrekventnog izlivanja svetlosti iz udaljene galaksije, nazvanog AT 2021hdr, koji je prvobitno klasifikovan kao potencijalna supernova. Nakon pažljivih istraživanja, potvrđeno je da fenomen potiče od binarnog sistema crnih rupa, čije međudelovanje sa masivnim međuzvezdanim oblakom proizvodi periodične rafale svetlosti.
Prvo primećen u martu 2021. godine, AT 2021hdr pokazivao je izlive svakih 60–90 dana, što nije karakteristično za supernove ili standardne događaje plime i oseke (TDE). Dalje opservacije, uključujući ultraljubičasto i rendgensko zračenje zabeleženo opservatorijom Neil Gehrels Swift, otkrile su pravilne oscilacije koje odgovaraju računalnim simulacijama binarnih crnih rupa.
Prema studiji, binarne crne rupe imaju ukupnu masu od oko 40 miliona Sunaca i orbitiraju jedna oko druge svakih 130 dana. Očekuje se da će se ove crne rupe spojiti za otprilike 70.000 godina. Fenomen izliva svetlosti je rezultat interakcije crnih rupa sa međuzvezdanim oblakom, koji je, umesto da bude uništen, uzburkan i delimično apsorbovan tokom orbitalnog kretanja.
Ovo otkriće pruža jedinstven uvid u dinamiku binarnih crnih rupa i njihovu interakciju s okolinom. Tim planira dalja posmatranja kako bi preciznije modelirao sistem i proučio kako ove masivne crne rupe utiču na njihovu matičnu galaksiju.