Digitalni avatari za preoblikovanje kupovine u metaverzumu

Digitalni avatari za preoblikovanje kupovine u metaverzumu

U narednoj deceniji, maloprodajni sektor Australije mogao bi da doživi veliku remont, sa kompanijama koje će zauzeti prostor u metaverzumu kako bi stvorile svest o brendu i pružile kupcima novo iskustvo kupovine, prema studiji objavljenoj u Tehnološkom predviđanju i društvenim promenama.

„Metaverzum brzo transformiše maloprodaju stvarajući nova iskustva i menjajući načine na koje klijenti komuniciraju“, rekao je profesor marketinga i nauke o uslugama sa Univerziteta Edit Covan (ECU), profesor Sanjit Roi.

„Metaverzum u maloprodaji omogućava potrošačima, preko digitalnih avatara, da prelaze virtuelnu oblast za kupovinu i komuniciraju sa kolegama avatarima i zaposlenima u maloprodaji. Metaverzum spaja fizički i virtuelni svet, omogućavajući kupcima da komuniciraju jedni sa drugima u virtuelnom okruženju, i preduzeća sve više koriste kao platformu za podsticanje angažovanja kupaca.“

Italijanski modni brend Gucci kreirao je „Gucci Vault Land“ u metaverzumu, omogućavajući korisnicima da dobiju pristup starinskim proizvodima brenda, koji su izloženi, ali nisu dostupni za prodaju. Ova inicijativa je deo šire strategije Gučija za unapređenje prodaje svoje fizičke robe, ali i za prodaju virtuelnih verzija svojih proizvoda korisnicima metaverza.

„Nekoliko drugih trgovaca na malo želi da se takmiči u ovom prostoru, a predviđa se da će tržište metaverzuma imati uticaj između 8 biliona i 13 biliona dolara do 2030. godine“, rekao je profesor Roj.

Profesor Roj je primetio da bi metaverzalni potezi koje su napravili globalni brendovi mogli da dovedu do efekta curenja na lokalne trgovce na malo, iako verovatno neće svi trgovci koristiti tu tehnologiju.

„Trenutno ne postoje jasni putevi o tome kako implementirati metaverzum u maloprodajnu strategiju, ali jedan od jasnih odlučujućih bi bio ciljna publika. Brendovi koji su ciljani na stariju generaciju imaju manje šanse da će imati uspeha u ovom prostoru, u poređenju sa onim brendovima koji su ciljani. kod mlađe generacije“, rekao je on.

Pored poboljšanja angažovanja korisnika, metaverz može da podrži donošenje odluka potrošača, pojednostavljujući njihove živote, i mogao bi da ponudi korisnicima priliku da ispune svoje društvene potrebe bez fizičke interakcije, čime dodatno doprinosi njihovom opštem blagostanju. Pored toga, dizajn metaverzuma treba da bude takav da kupci pronađu novine u njegovoj upotrebi i uživaju u korišćenju.

Međutim, kao i svaka onlajn interakcija, kupovina u metaverzumu nije bez nedostataka, uključujući brige o privatnosti i bezbednosti, sa impresivnom prirodom metaverzuma što znači da bi se prikupilo više korisničkih podataka. Štaviše, trgovci na malo treba da naglase da okruženje metaverzuma bude jednostavno za korišćenje, što zahteva manje napora od potencijalnih kupaca.

„Uvek će postojati rizik kada se radi o digitalnim informacijama ljudi. Ali velika razlika u prostoru metaverzuma biće između prodavaca koji mogu da upravljaju rizikom i onih koji ne mogu“, rekao je profesor Roj.