Studija čiji je autor Ksiangming Fang, naučni saradnik na Školi javnog zdravlja Državnog univerziteta u Džordžiji, pruža prve procene značajnog ekonomskog tereta koji dečji brak nameće ljudima i ekonomiji Nigerije.
Prethodna studija UNICEF-a otkrila je da je 42% devojaka i žena u Nigeriji—skoro 24 miliona ljudi—bilo u braku ili u zajednici pre 18. godine. Nova studija čiji je autor Fang, a koja se pojavljuje u knjizi Zlostavljanje i zanemarivanje dece, otkrila je da cena neuspeha okončanja dečjih brakova iznosi 10 milijardi dolara godišnje, a taj prekid dečjih brakova bi mogao da poveća bruto domaći proizvod najmnogoljudnije afričke nacije za skoro 2%.
Ove informacije su kritične, napominje studija, za informisanje zakona, politika i programa za sprečavanje i reagovanje na brakove dece.
„Dečji brakovi nanose razarajući danak i životima i ekonomijama, a naša studija otkriva godišnji teret od 10 milijardi dolara na BDP Nigerije“, rekao je Fang. „Pored srceparajuće statistike, ona ističe hitan poziv na akciju, naglašavajući imperativ razgradnje ovog društvenog izazova za dobrobit nigerijske omladine i ekonomski prosperitet Nigerije.“
Fang je analizirao podatke iz nacionalno reprezentativnog Nigerijskog demografskog i zdravstvenog istraživanja i procenio ekonomske posledice dečjih brakova procenjujući broj godina izgubljenih zbog lošeg zdravlja, invaliditeta ili rane smrti. Ekonomsko opterećenje je takođe procenjeno izračunavanjem negativnog uticaja dečjih brakova na obrazovni nivo devojčica i s tim u vezi smanjenja zarada.
Istraživači su otkrili da je od dečjih brakova oko 3.489 devojčica samo u 2019. umrlo od komplikacija trudnoće i porođaja i da je skoro 40.000 dece mlađe od 5 godina umrlo od posledica niske porođajne težine, anemije i drugih komplikacija. Ekonomski uticaj ovih smrti, zajedno sa nefatalnim zdravstvenim ishodima, iznosi 8,37 milijardi dolara.
Pored toga, dečji brak smanjuje verovatnoću završetka srednjeg ili visokog obrazovanja za 23%, što smanjuje zarade i produktivnost za 12%. Ekonomski uticaj ovih smanjenja zarade i produktivnosti iznosi 2,5 milijardi dolara. Ukupno, ekonomski teret dečjih brakova iznosi 10 milijardi dolara godišnje, ili 2% bruto domaćeg proizvoda Nigerije.
Studija je kvantifikovala uticaje dečjih brakova izračunavanjem godina života prilagođenih invalidnosti (DALIs), koje su uobičajena mera ukupnog opterećenja bolesti izražena kao broj godina izgubljenih zbog lošeg zdravlja, invaliditeta ili rane smrti. Fang je otkrio da su DALI izgubljeni zbog dečjih brakova više od četiri puta veći od odgovarajućih nigerijskih procena za DALI izgubljene zbog dijabetesa i uporedivi sa onima izgubljenim zbog HIV/AIDS-a i kardiovaskularnih bolesti.
„Veličina naših nalaza naglašava imperativ za sveobuhvatne, višestrane intervencije kako bi se prekinuo ciklus dečjih brakova, zaštitili životi i ojačalo ekonomsko tkivo Nigerije“, rekao je Fang.