Rak dojke je glavni zdravstveni problem širom sveta, a rano otkrivanje je ključno za efikasan tretman. Tradicionalne metode snimanja, kao što je mamografija, imaju ograničenja, posebno za žene sa gustim tkivom dojke. Fotoakustično snimanje, koje kombinuje svetlost i zvuk za stvaranje detaljnih slika tkiva dojke, nudi obećavajuću alternativu. Međutim, nedavna istraživanja su istakla značajan izazov: pristrasnost tona kože.
Tim istraživača sa Univerziteta Džons Hopkins nedavno je istražio kako ton kože utiče na vidljivost meta raka dojke u fotoakustičnim slikama.
Kako je objavljeno u Biophotonics Discovery, studija se fokusirala na tri metode rekonstrukcije slike: rekonstrukciju zasnovanu na brzoj Furijevoj transformaciji (FFT), formiranje snopa sa kašnjenjem i sumom (DAS) i oblikovanje snopa sa prostornom koherentnošću sa kratkim kašnjenjem (SLSC). Studija je koristila simulacije sa različitim talasnim dužinama (757, 800 i 1064 nm), veličinama mete (0,5 do 3 mm) i tonovima kože (u rasponu od veoma svetle do tamne).
Rezultati su otkrili da se tradicionalne metode kao što su FFT i DAS bore da vizualizuju male mete pod tamnijim tonovima kože, posebno na talasnim dužinama od 757 i 800 nm. Posebno je bilo teško otkriti mete manje od 3 mm, sa nižim odnosom signal-šum (SNR) i odnosom kontrasta prema šumu (gCNR).
Međutim, talasna dužina od 1064 nm pokazala je značajna poboljšanja, posebno kada se kombinuje sa SLSC formiranjem zraka. Ova kombinacija je poboljšala vidljivost ciljeva u svim tonovima kože, pružajući jasnije slike sa višim vrednostima SNR i gCNR.
„Ovaj rad je motivisan prethodnim lošim razumevanjem performansi fotoakustičnog snimanja pod kombinovanim varijacijama malih dimenzija mete i tamnijih tonova kože“, kaže stariji i odgovarajući autor Muiinatu Bell. „Naši rezultati su prosvetljujući, jer sada imamo bolje razumevanje naprednih tehnika fotoakustičnog snimanja i povezanih talasnih dužina neophodnih za otkrivanje malih ciljeva.“
Rezultati ove studije obećavaju za budućnost dijagnoze raka dojke. Rešavanjem pristrasnosti boje kože, fotoakustično snimanje može postati pouzdaniji alat za rano otkrivanje, od koristi ženama svih nijansi kože. Studija naglašava važnost razmatranja tona kože u razvoju sistema za snimanje sledeće generacije, obezbeđujući jednaku zdravstvenu zaštitu za sve.