Glavni grad Indije guši u toksičnom smogu 50 puta iznad granice SZO

Glavni grad Indije guši u toksičnom smogu 50 puta iznad granice SZO

Stanovnici glavnog grada Indije, Nju Delhija, ugušili su se u sredu u toksičnom smogu koji je preplavio sve veći nivo zagađenja vazduha 50 puta više od dnevnog maksimuma koji je preporučila Svetska zdravstvena organizacija.

Mnogi u gradu ne mogu da priušte filtere za vazduh, niti imaju domove koje mogu efikasno da zapečate od bede smrdljivog vazduha koji je kriv za hiljade prevremenih smrti.

Niže temperature i spori vetrovi zarobljavaju smrtonosne zagađivače svake zime, protežući se od sredine oktobra do najmanje januara.

U zoru u sredu, nivoi „opasnih“ zagađivača u delovima prostranog urbanog područja sa više od 30 miliona ljudi premašili su 806 mikrograma po kubnom metru, prema kompaniji za praćenje IKAir.

To je više od 53 puta što je Svetska zdravstvena organizacija preporučila dnevni maksimum finih čestica – opasnih mikročestica koje izazivaju rak poznatih kao PM2,5 zagađivači koji ulaze u krvotok kroz pluća.

Do podneva, kada je vazduh obično najbolji, smanjio se na oko 25-35 puta iznad nivoa opasnosti, u zavisnosti od različitih oblasti.

Grad je svake godine prekriven jakim smogom, prvenstveno zbog toga što farmeri u susednim regionima pale strnište da bi očistili svoja polja za oranje, kao i fabrike i saobraćajna isparenja.

Ali izveštaj Njujork tajmsa ovog meseca, zasnovan na uzorcima vazduha i zemlje koje je prikupljao tokom pet godina, otkriva da opasna isparenja takođe izbacuju iz elektrane koja spaljuje gradske deponije.

Eksperti sa kojima je list razgovarao rekli su da su pronađeni nivoi teških metala „alarmantni“.

Kovitlajući beli oblaci smoga takođe su odložili nekoliko letova širom severne Indije.

Indijsko meteorološko odeljenje saopštilo je da je najmanje 18 regionalnih aerodroma imalo vidljivost manju od 1.000 metara (1.093 jarda) – koja je padala ispod 500 metara u Delhiju.

Indijski Vrhovni sud prošlog meseca presudio je da je čist vazduh osnovno ljudsko pravo, naloživši i centralnoj vladi i državnim vlastima da preduzmu mere.

Ali kritičari kažu da su sukobi između rivalskih političara koji su na čelu susednih država – kao i između centralnih i državnih organa – pogoršali problem.

Političari su optuženi da ne žele da naljute ključne ličnosti u svojim izbornim jedinicama, posebno moćne poljoprivredne grupe.

Gradske vlasti pokrenule su nekoliko inicijativa za borbu protiv zagađenja, koje su u praksi učinile malo.

Vladini kamioni se redovno koriste za prskanje vode kako bi se nakratko ublažilo zagađenje.

Kritičari su ismevali novu šemu koja je predstavljena ranije ovog meseca za korišćenje tri mala bespilotna letelica za raspršivanje vodene magle kao još jedno rešenje za krizu javnog zdravlja.

SZO kaže da zagađenje vazduha može izazvati moždane udare, bolesti srca, rak pluća i druge respiratorne bolesti.

To je posebno kažnjavanje za bebe, decu i starije osobe.

Studija u medicinskom časopisu Lancet pripisala je 1,67 miliona prevremenih smrti zagađenju vazduha u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu u 2019.