Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp vraća se u Vašington u znak političkog povratka, kada će se u sredu sastati sa predsednikom Džoom Bajdenom u Ovalnoj kancelariji. Ovaj susret, koji predstavlja tradicionalnu predaju vlasti, dolazi četiri godine nakon što je Tramp odbio da učestvuje u tom ritualu tokom svog prvog mandata, nakon što je odbio priznati izborni poraz od strane Bajdena 2020. godine. U tom periodu, Tramp je napustio Vašington bez prisustvovanja Bajdenovoj inauguraciji, što je bila prva takva situacija u američkoj istoriji još od 1869. godine.
Sastanak između Trampa i Bajdena, iako ljubazan, ima i značajnu političku dimenziju jer je Tramp, koji je do prošlih izbora bio politički marginalizovan, sada postao ponovno dominantan lider u redovima Republikanske stranke (GOP). Očekuje se da će razgovor obuhvatiti ključna pitanja unutrašnje i spoljne politike, uključujući aktuelne krize u Evropi, Aziji i na Bliskom istoku. Tramp, koji se vratio u Vašington sa ciljem da se politički konsoliduje i nastavi sa realizacijom svojih prioriteta, koristi ovu priliku da iznese svoj plan za „Ameriku na prvom mestu“, dok Bajden, iako je bio njegov protivnik, insistira da će učiniti sve što je u njegovoj moći kako bi tranzicija bila glatka i efikasna.
Sastanak u Ovalnoj kancelariji deo je uobičajenog procesa predaje vlasti, ali on dolazi u vreme kada su republikanci, koji su pobedili na nedavnim izborima, suočeni sa izazovima u pogledu svog unutrašnjeg rukovodstva. Džonson, novoizabrani predsednik Predstavničkog doma, rekao je da su republikanci „spremni da ispune“ Trampove planove, što pokazuje da GOP ostaje čvrsto pod njegovim uticajem. Iako je Tramp već neko vreme bio prisutan u političkom životu kroz svoju kampanju i susrete sa zakonodavcima, njegova povratnička poseta dolazi u ključnom trenutku kada će njegov uticaj na partiju biti ključan za oblikovanje njenog daljeg kursa.
Posle sastanka u Belu kuću, Tramp je planirao da se sastane sa zakonodavcima u Kongresu, nedaleko od mesta gde su njegovi pristalice izveli nasilni napad na Kapitol 6. januara 2021. godine. Ovaj napad, koji je pokušao da spreči potvrdu Bajdenove pobede na predsedničkim izborima, ostavio je duboke političke rane, ali se sada Tramp vraća u Vašington sa zadatkom da ojača svoj položaj u stranci i postavi ton za buduću politiku.
Iako su mnogi republikanci početkom 2021. godine kritikovali Trampa zbog njegove uloge u napadu na Kapitol, sada je postao ponovo centralna figura u stranci. Tokom letnjih meseci, Tramp je učvrstio svoju dominaciju, održavajući političke kontakte sa ključnim zakonodavcima i radnjama koje podstiču njegovu popularnost među republikancima. Njegov povratak u Vašington sada dolazi u kontekstu unutrašnjih borbi u GOP-u, posebno u vezi sa izborima za liderstvo u Senatu, gde je još uvek neizvesno ko će preuzeti funkciju lidera stranke.
Očekuje se da će Tramp i Bajden tokom sastanka razmeniti mišljenja o ključnim pitanjima, dok će Tramp pokušati da utvrdi svoje planove za budućnost SAD-a. Bez obzira na sve političke razlike, Bajden je u više navrata naglasio da će učiniti sve što je potrebno kako bi tranzicija vlasti prošla efikasno i u najboljem interesu američkog naroda. U tom kontekstu, sekretar za štampu Bele kuće, Karin Žan-Pjer, izjavila je da je Bajden posvećen tome da ova tranzicija bude glatka i delotvorna, kao deo tradicionalnog procesa koji je ključan za stabilnost američkog političkog sistema.
Trampov povratak u Vašington i susret sa Bajdenom neće biti samo formalnost; to je politička pozornica koja će postaviti temelje za njegovu dalju ulogu u američkoj i globalnoj politici. Dok GOP nastoji da se konsoliduje, a Tramp nastavlja da oblikuje svoj mandat, svet će pažljivo pratiti kako će se razvijati politička dinamika u Vašingtonu i šta će sve ovo značiti za budućnost Sjedinjenih Američkih Država.