Istraživači istražuju novi alat za borbu protiv insekata koji prenose bolesti

Istraživači istražuju novi alat za borbu protiv insekata koji prenose bolesti

Istraživači iz Arkanzasa testiraju proizvod koji se obično koristi za lečenje krpelja i buva na kućnim ljubimcima kako bi ciljali larve muva i komaraca sa ciljem da se smanji širenje bolesti koje prenose ovi insekti.

Nakon što je prešla na fluralaner kao veterinarski lek za svog psa, Emili McDermott, docent medicinske i veterinarske entomologije i istraživač za Poljoprivrednu eksperimentalnu stanicu u Arkanzasu, bila je radoznala da istražuje druge moguće primene za njega.

„Razlog zbog kojeg sam svog psa stavila na ovaj lek za fluralaner je taj što tretmani na licu mesta nisu funkcionisali dobro“, rekla je ona. „Fluralaner je uzbudljiv jer ima drugačiji način delovanja od sadašnjih insekticida.“

Lek sprečava da nervne ćelije insekata rade pravilno, ometajući njihov nervni sistem.

McDermott kaže da su prethodne studije pokazale obećavajuće rezultate kada je fluralaner primijenjen u obliku spreja, ali da je mnogo efikasniji ako se proguta oralno. Ona i dr. student Blithe Lavson sproveo je istraživanje kako bi otkrio da li bi fluralaner bio efikasan kao larvicid i najbolji način da se njime nahrani larve.

Direktnim tretmanom larvi, mogli su da koriste manje hemikalija i ciljaju određena područja u kojima su larve koncentrisane, smanjujući potrebu za rasprostranjenim prskanjem i minimizirajući rizik od kontaminacije vodenih tokova i životne sredine.

Njihova studija pod nazivom „Uspešna mikrokapsulacija fluralanera kvascem i njegov potencijal kao larvicid za kontrolu vektora“, objavljena je u časopisu Acta Tropica.

„Fluralaner je sintetička hemikalija u nadolazećoj fazi i postoji veliko interesovanje za proširenje njegove upotrebe“, rekao je Loson. „Postoji velika potreba za larvicidima na tržištu; ima ih samo nekoliko za komarce.“

Muve i komarci mogu prenositi bolesti kao što su malarija, denga i Zika virus. McDermott kaže da su vektori bolesti kao što su komarci i muve razvili otpornost na najčešće korišćene lekove, a tradicionalne metode često ciljaju odrasle insekte. Međutim, Lavson i McDermott su istražili načine da koriste fluralaner za ciljanje larvi ovih insekata pre nego što se razviju u odrasle jedinke, kada je najverovatnije da će širiti bolesti ili postati štetočine.

„Možete srušiti te populacije pre nego što počnu da prave probleme“, rekao je Mekdermot.

Fluralaner se prodaje u obliku za žvakanje za kućne ljubimce pod brendom Bravecto, trenutno jedinim označenim oblikom fluralanera u Sjedinjenim Državama.

McDermott i Lavson su koristili tehniku mikrokapsuliranja kvasca da bi istražili da li će fluralaner funkcionisati. Inkapsulirali su ćelije kvasca insekticidom, a zatim ga testirali na larvama tri vrste:

McDermott i Lavson su rekli da larve ovih vrsta prirodno konzumiraju mikroorganizme kao što je kvasac, što mikrokapsulaciju čini idealnom metodom isporuke.

„Ponaša se kao trojanski konj“, rekao je Loson.

Njihovo istraživanje je pokazalo da je fluralaner efikasan i dugotrajan kao larvicid. Studija je otkrila da jedna primena mikrokapsuliranog fluralanera može da kontroliše larve komaraca pet nedelja i larve mušica osam nedelja.

„Uporedili smo naš proizvod sa nekoliko komercijalno dostupnih larvicida protiv komaraca i otkrili smo da je efikasan ili efikasniji od proizvoda koji su trenutno na tržištu“, rekao je Mekdermot.

Studija je takođe otkrila da je potrebna veća koncentracija da bi se ubile larve kućnih muva u poređenju sa komarcima ili mušicama koje grizu, što Mekdermot kaže da nije iznenađujuće s obzirom na to da su kućne muve veće.

Međutim, Mekdermot je rekao da se čini da su mušice manje osetljive na larvicid od komaraca, što se nije očekivalo jer su larve mušica mnogo manje od larvi komaraca.

„Dakle, mislimo da u ovome postoji komponenta veličine, ali to nije samo veličina – postoji nešto i u fiziologiji insekata“, rekla je ona.

McDermott predviđa da će ovo istraživanje dovesti do razvoja proizvoda koji bi se mogao koristiti oko domaćinstava i lokacija za sakupljanje smeća, na primjer.

„Način na koji je naš proizvod formulisan je da nakon što inkapsuliramo aktivni sastojak u kvasac, osušimo ga zamrzavanjem i vratimo ga u oblik kvasca u prahu“, rekla je ona. „Zamišljamo da bi ovaj proizvod mogao biti u prskalici za ranac, a vi biste ga prskali kao bilo koju drugu vrstu insekticida.“

McDermott kaže da njen tim sarađuje sa industrijskim partnerima kako bi napredovao sa ovom tehnologijom koja je na čekanju za patent.

„Još smo nekoliko koraka od komercijalne aplikacije“, rekla je ona. „Sa daljim testiranjem i razvojem, ovaj larvicid na bazi kvasca mogao bi da pruži novi alat za napore u kontroli vektora i javno zdravlje.“