Vodeći svetnici tehnološke industrije sastali su se u utorak u Lisabonu na veb samitu, prvom velikom događaju u sektoru od izbora u SAD, a očekuje se da će pobeda Donalda Trampa biti ključna tema njihovih diskusija.
Tehnološka industrija zadržava dah da vidi šta će doneti Trampov drugi mandat kada preuzme vlast u januaru, posebno pošto se očekuje da će šef kompanije SpaceKs i Tesla Elon Mask imati ogroman uticaj na sledeću američku vladu.
Tokom Trampovog poslednjeg mandata od 2017. do 2021. godine, velike tehnološke firme su često bile u sukobu sa predsednikom, posebno imajući u vidu njegovo suzbijanje imigracije i pojačavanje trgovinskog rata sa Kinom.
Veb samit traje do četvrtka sa oko 3.000 startapova koji su predstavili svoje proizvode 1.000 investitora i 70.000 posetilaca koji učestvuju u događajima i debatama, prema organizatorima.
Hiljade ljudi izlilo je kroz vrata prvog celog dana događaja, delegati iz zemalja i lokalnih samouprava u paviljonima sa raskošnim sloganima i uglađenim logotipima, uz niz štandova posvećenih startapima.
Među govornicima visokog profila u utorak bio je Kristijano Amon, šef čip giganta Kualcomm-a, koji je umanjio uticaj Trampovih izbora.
„Globalno smo dobro poslovali bez obzira na administraciju“, rekao je on na konferenciji za novinare, dodajući da je njegova firma takođe uspela da napreduje u Kini uprkos trenutnom trgovinskom ratu sa Sjedinjenim Državama.
Ukrajina, čija budućnost zavisi od podrške Zapada da se suprotstavi ruskoj invaziji, dovela je 24 startupa na događaj.
„Vremena su veoma izazovna“, rekla je Jana Hulak iz ukrajinskog startap fonda na pitanje o ratu koji je u toku i promenama u rukovodstvu u Vašingtonu.
„Prioriteti zemlje su u vojnom sektoru. Pokušavamo da prikažemo civilnu tehnologiju“, rekla je ona za AFP.
„Ovde imamo startape koji pokrivaju sektore od obrazovanja do osiguranja.
Događaj je počeo u ponedeljak uveče pevačem Farelom Vilijamsom koji je doneo moć zvezda u proces.
Organizatori su bili željni da pređu sa prošlogodišnjeg izdanja kada se niz velikih kompanija povukao nakon što je izvršni direktor Veb samita Pedi Kosgrejv napisao postove na društvenim mrežama optužujući Izrael za ratne zločine u Gazi.
Kosgrejv je podneo ostavku, ali se od tada vratio na svoju funkciju. On nije pomenuo kontroverzu u svom uvodnom govoru u ponedeljak, rekavši jednostavno: „Dobro je vratiti se“.
Kosgrejv je naglasio da je veb samit pre svega fokusiran na startap ekosistem.
Ali velike tehnološke kompanije vratile su se na skup ove godine sa predstavnicima Meta, Google-a i drugih.
Kuo Zhang, predsednik kineskog giganta za e-trgovinu Alibaba.com, izašao je na scenu da predstavi karakteristike novog pretraživača sa veštačkom inteligencijom pod nazivom Accio, nazvanog po čaroliji iz serije o Hariju Poteru.
Predsednik Majkrosofta Bred Smit takođe je bio pri ruci da pohvali prednosti veštačke inteligencije.
Njegova firma je uložila milijarde u tehnologiju i rekao je publici da je AI „sledeća velika tehnologija opšte namene“.
Sa druge strane debate, istaknuti kritičar veštačke inteligencije Maks Tegmark, predsednik Instituta za budućnost života, rekao je događaju u ponedeljak da bi čovečanstvo moglo biti na putu zaborava.
Posebno je bio kritičan prema nadmetanju između nacija u izgradnji sve moćnije veštačke inteligencije.
„To nije trka u naoružanju između SAD i Kine, to je trka samoubistava“, rekao je on.