Nova studija povezuje zagađenje vazduha sa većom stopom raka glave i vrata

Nova studija povezuje zagađenje vazduha sa većom stopom raka glave i vrata

Nedavna studija objavljena u časopisu Naučni izveštaji povezuje viši nivo zagađujućih čestica sa većom pojavom aerodigestivnog karcinoma glave i vrata.

Članak „Izloženost zagađenju vazduha i učestalost raka glave i vrata“ je delo multiinstitucionalne saradnje sa istraživačima sa Univerziteta Vejn, Univerziteta Džons Hopkins i generala Brigama.

Studiju su vodili John Cramer, Ph.D., vanredni profesor otorinolaringologije, i John Peleman, MD, medicinski specijalizant na Odeljenju za otolaringologiju, na Medicinskom fakultetu Univerziteta Vaine State. Sarađivali su sa Mass General Brighamom, integrisanim akademskim sistemom zdravstvene zaštite.

„Postojala su ranija istraživanja o zagađenju vazduha, ali efekti su uglavnom bili povezani sa rakom u donjem respiratornom sistemu“, rekao je Cramer. „Rak glave i vrata je teže pokazati i ima mnogo manju pojavu od karcinoma pluća, ali pošto se javljaju i kao posledica pušenja, slično raku pluća, želeli smo da istražimo bilo kakve veze.“

„Verovatno, veza sa rakom glave i vrata dolazi od onoga što udišemo sa tim materijalom koji utiče na obloge u glavi i vratu. Vidimo mnogo pojava u kojima se karcinogeni dodiruju ili spajaju u telu do mesta gde se rak može pojaviti.“

„Iako je bilo značajnih istraživanja koja istražuju efekte zagađivača vazduha na bolesti pluća, nekoliko studija se fokusiralo na izloženost zagađenju vazduha kao faktor rizika za gornje disajne puteve, uključujući razvoj raka glave i vrata“, rekla je stariji autor Stela Li, MD, Centra za hirurgiju i javno zdravlje i Odeljenja za otorinolaringologiju-hirurgiju glave i vrata u Brigamu i Ženskoj bolnici.

„Ovi nalazi bacaju svetlo na značajnu ulogu zagađenja životne sredine u raku gornjeg aerodigestivnog trakta, naglašavajući potrebu za daljom svešću, istraživanjem i naporima za ublažavanje.“

Njihovo istraživanje koristilo je podatke iz nacionalne baze podataka o karcinomu američke nadzorne epidemiologije i krajnjih rezultata (SEER) iz 2002-12. Cramer je primetio najveću povezanost između ove vrste izloženosti zagađenju sa rakom glave i vrata nakon petogodišnjeg perioda kašnjenja. Oni su se fokusirali na PM2,5, što je čestica veličine manje od 2,5 mikrona, i njegov uticaj na pojavu aerodigestivnog raka glave i vrata.

„Gledamo na određenu veličinu čestica zagađenja vazduha“, rekao je Kremer. „Veličina čestica je relevantna jer je klasični model za proučavanje gornjih disajnih puteva da nos i grlo deluju kao filteri pre nego što dospeju u pluća. Veće čestice se filtriraju, ali mi konceptualizujemo da različite vrste zagađenja pogađaju. različitim delovima disajnih puteva“.

Cramer se nada da će proširiti svoje istraživanje uzimajući u obzir druge skupove podataka. On se nada da bi prikazivanjem ovog istraživanja javnosti ono moglo pomoći u vođenju politike, kao i pomoći u lečenju u budućnosti.

„Zdravlje životne sredine i lično zdravlje su neraskidivo povezani“, rekla je koautorka Amanda Dilger, MD CSPH i Masačusets Eie and Ear, članica zdravstvenog sistema Mass General Brigham. „Naša studija naglašava potrebu za poboljšanjem standarda kvaliteta vazduha kako bi se smanjio rizik od razvoja raka, uključujući rak glave i vrata.“