Federalna uprava za vazduhoplovstvo objavila je u utorak da će zabraniti američkim avio-kompanijama da lete na Haiti na 30 dana nakon što su bande upucale dva aviona i da će Ujedinjene nacije privremeno obustaviti letove za Port-o-Prens, ograničavanje pristizanja humanitarne pomoći u zemlju.
Meci su pogodili avion Spirit Airlinesa kada je u ponedeljak trebalo da sleti u glavni grad zemlje, ranivši stjuardesu i primoravši da se aerodrom zatvori. Fotografije i video snimci koje je dobio Asošiejted pres pokazuju rupe od metaka u unutrašnjosti aviona. JetBlue je u utorak objavio da je i njegov avion upucan dok je u ponedeljak poleteo iz Port-o-Prensa.
Pucnjave su bile deo talasa nasilja koji je izbio dok je zemlja pogođena nasiljem bandi zaklela svog novog premijera nakon politički burnog procesa.
Portparol UN Stefan Dužarik rekao je da je agencija dokumentovala 20 oružanih sukoba i više blokada puteva koje su uticale na humanitarnu operaciju tokom nasilja u ponedeljak. Aerodrom Port-o-Prens će ostati zatvoren do 18. novembra, a Dužarik je rekao da će UN preusmeriti letove na drugi aerodrom u zemlji u severnom, mirnijem gradu Kap Haitijen.
Smanjen pristup epicentru nasilja, Port-o-Prensu, verovatno će biti poražavajući jer su bande koje guše život u prestonici gurnule Haiti na ivicu gladi. Dužarik je upozorio da bi prekid letova značio „ograničavanje protoka humanitarne pomoći i humanitarnog osoblja u zemlju“.
Već je odloženo kretanje 20 kamiona napunjenih hranom i medicinskim zalihama na jugu, a operacija pružanja novčane pomoći za hiljadu ljudi u oblasti Carrefoura gde je izbilo nasilje morala je biti otkazana.
„Činimo sve što možemo da obezbedimo nastavak operacija u ovom izazovnom okruženju“, rekao je on. „Pozivamo na prekid eskalacije nasilja, kako bi se omogućio bezbedan, održiv i nesmetan humanitarni pristup.
U utorak je život u većem delu glavnog grada Haitija bio zamrznut nakon talasa nasilja. Teško naoružana policija u oklopnim automobilima ispred aerodroma proveravala je kamione koji se koriste za javni prevoz koji su prolazili.
Škole su zatvorene, banke i vladine službe. Ulice, na kojima su samo dan ranije bande i policija bili zaključani u žestokoj vatrenoj borbi, bile su sablasno prazne, a malo ih je provozalo osim motocikla sa muškarcem koji je upucan držeći se za leđa.
Zvuci jake pucnjave i dalje su odjekivali ulicama tokom popodneva — podsetnik da uprkos političkom manevrisanju haitijske elite i snažnom pritisku međunarodne zajednice da obnovi mir, toksična grupa bandi u zemlji čvrsto drži veći deo Kariba nacija.
Ni bivši privremeni premijer Geri Konil, ni novoinaugurisana Aliks Didije Fils-Ame nisu komentarisali nasilje.
Ali Luis Abinader, koji je kao predsednik susedne Dominikanske Republike razbio migraciju Haićana, nazvao je pucanje na avion terorizmom.
„Ovo je bio teroristički akt; zemlje koje prate i pomažu Haiti treba da proglase ove naoružane bande terorističkim grupama“, rekao je Abinader na konferenciji za novinare.
Ujedinjene nacije procenjuju da bande kontrolišu 85 odsto glavnog grada Port-o-Prensa. Misija koju podržava UN, koju vodi kenijska policija za suzbijanje nasilja bandi, bori se sa nedostatkom sredstava i osoblja, što je podstaklo pozive za mirovnu misiju UN.
Do nasilja dolazi nakon što je prelazni savet, zadužen za uspostavljanje demokratskog poretka na Haitiju, koji nije održavao izbore od 2016, odlučio da otpusti Konila, koji je često bio u sukobu sa savetom tokom svojih šest meseci na funkciji. Savet je brzo zakleo biznismena Fils-Aimea kao novog privremenog premijera.
Konil je prvobitno nazvao ovaj potez nezakonitim, ali je u utorak priznao imenovanje Fils-Aimea u objavi na platformi društvenih medija Ks.
„(Ja) mu želim uspeh u ispunjavanju ove misije. U ovom ključnom trenutku jedinstvo i solidarnost su neophodni za našu zemlju. Živeo Haiti!” napisao je.
Fils-Aime je obećao da će raditi sa međunarodnim partnerima na obnavljanju mira i održavanju dugo očekivanih izbora, što je obećao i njegov prethodnik.
Ali mnogi Haićani, poput 43-godišnje Marte Žan-Pjer, nemaju ukusa za političke borbe, za koje stručnjaci kažu da samo daje bandama više slobode da nastave da šire svoju kontrolu.
Žan-Pjer je bio među onima koji su se u utorak hrabrili na ulicama Port-o-Prensa da prodaju plantaine, šargarepu, kupus i krompir koje je nosila u korpi na glavi. Nije imala izbora, rekla je – prodaja je bila jedini način na koji je mogla da prehrani svoju decu.
„Kakva korist od novog premijera ako nema obezbeđenja, ako ne mogu slobodno da se krećem i prodajem svoju robu? rekla je, klimnuvši svojoj korpi sa povrćem. „Ovo je moj bankovni račun. To je ono od čega zavisi moja porodica.”
Bila je to frustracija koja je zabrinula međunarodne igrače koji su se zalagali za mirno rešenje na Haitiju kao što su UN i SAD.
U utorak, Stejt department SAD je požalio da Conille i savet „nisu bili u stanju da napreduju na konstruktivan način“ i pozvao Fils-Aime i savet da pruže jasan akcioni plan u kojem se izlaže zajednička vizija o tome kako smanjiti nasilje i put za održavanje izbora kako bi se „sprečio dalji zastoj“.
„Akutne i neposredne potrebe naroda Haićana nalažu da prelazna vlada da prioritet upravljanju nad suprotstavljenim ličnim interesima političkih aktera“, navodi se u saopštenju.