Trampova nepredvidljivost može koristiti Ukrajini

Trampova nepredvidljivost može koristiti Ukrajini

Trampova nepredvidljivost mogla bi da ide u korist Ukrajine, dok predstavlja pretnju za Rusiju, jer nema jasnog razumevanja kako će novoizabrani predsednik SAD graditi svoju strategiju, što ograničava Putinove sposobnosti donošenja odluka, izjavila je Julija Soldatiuk-Vesterveld, ekspert holandskog instituta za međunarodne odnose Clingendael.

„Trampova pobeda je, naravno, rizik u nekim aspektima, ali to nije nužno loš ishod. Njegova nepredvidivost bi zapravo mogla da koristi Ukrajini, jer zemlja sada ima više mogućnosti. Za Rusiju je to pretnja, jer Putinu je teško da predvide kako će Tramp reagovati, što ograničava njegovu sposobnost donošenja odluka“, objasnila je ona.

Prema Soldatiuk-Vesterveld, i EU i Bajdenova administracija su jasno definisale svoje „crvene linije“, a njihov pristup je dobro razumeo Kremlj.

„Bilo je jasno šta Ukrajina ne treba da radi, šta Zapad apsolutno ne bi prihvatio. To je dalo prednost Putinu, jer je postojala predvidiva reakcija. On je mogao da izračuna kako će Zapad odgovoriti na njegove postupke. Sada se ova situacija promenila jer Nejasno je šta očekivati od Trampa. Kao rezultat toga, donošenje odluka će nositi veće rizike za Putina, a on će možda oklevati i preuzimati manje rizika“, dodala je ona.

Ona je takođe napomenula da bi povratak Donalda Trampa u Belu kuću mogao da promeni spoljnu politiku SAD.

„Postoji rizik da će se uticaj Evrope po ovom pitanju smanjiti, s tim što će se odlučivanje pomeriti ka Trampu, koji će možda tražiti brze načine da okonča sukob što je pre moguće. Dakle, za Ukrajinu bi prvih nekoliko meseci moglo da bude period nestabilnosti“, rekla je ona.

Međutim, ona je sugerisala da ako Tramp izvrši pritisak na Ukrajinu da donese odluke koje ugrožavaju njen suverenitet i teritorijalni integritet, to bi moglo dovesti do snažnog neslaganja sa zemljama koje imaju više iskustva sa Rusijom i akutnije osećaju pretnju.

„Ovo se tiče Poljske, Češke i baltičkih država. Ove zemlje već otvoreno upozoravaju da Ukrajinu ne treba gurati u nepovoljan sporazum, jer bi to kao odgovor stvorilo značajnu nestabilnost u tim zemljama“, dodala je ona.

Soldatiuk-Vesterveld je predvidela da bi naredna četiri meseca mogla biti turbulentan period za Ukrajinu.

„Ne mislim da će se podrška Ukrajine smanjiti jer bi to oslabilo ukrajinsku poziciju u bilo kakvim pregovorima ili na prvim linijama fronta. To bi takođe naškodilo ugledu SAD, jer su već toliko uložile u Ukrajinu. Dakle, ako Tramp vrši pritisak Da se ​​Ukrajina i Rusija brzo dogovore i okončaju sukob, to ne znači da će smanjiti finansijsku ili vojnu pomoć Ukrajini, po mom mišljenju, to je jedan od mogućih scenarija“, zaključila je ona.

Ekspert je takođe naglasio da su, zbog agresije Rusije, bezbednosne garancije postale posebno goruće pitanje za Ukrajinu.

„Pitanje bezbednosnih garancija je izuzetno važno za Ukrajinu. Ko može da ih garantuje? Ko može da obezbedi njihovo ispunjenje? Šta je sa teritorijalnim pitanjima? Kako Ukrajina ne samo da se vrati u situaciju 2022. godine, pre invazije u punom obimu, već i da granice 1991.?“ primetila je.

Donalda Trampa, koji je pobedio na predsedničkim izborima u SAD, posebno su zanimale dve tačke iz plana pobede predsednika Vladimira Zelenskog koji je predstavio Trampu tokom sastanka u septembru.