Zatvorena beloruska opoziciona aktivistkinja Marija Kolesnikova ponovo se pojavila posle više od 20 meseci bez ikakve komunikacije sa rođacima ili prijateljima i sastala se sa svojim ocem, saopštila je u utorak grupa za ljudska prava.
Kolesnikova, jedna od najpopularnijih i harizmatičnijih ličnosti koja je pomogla u vođenju protesta beloruskog autoritarnog predsednika Aleksandra Lukašenka, poslednji put se čula u februaru 2023.
Ova 42-godišnja muzičarka koja je postala aktivistkinja, koja je pretrpela tešku bolest i operisana u zatvoru, služi 11-godišnju kaznu u ustanovi u blizini Gomelja.
Viasna, vodeća beloruska grupa za ljudska prava, rekla je da je Kolesnikova upoznala svog oca Aleksandra Kolesnikova u zatvorskoj bolnici.
Raman Pratasevich, bivši opozicioni novinar koji je kasnije postao pristalica vlade nakon što je uhapšen, objavio je u utorak fotografije nasmejane Kolesnikove u zagrljaju svog oca, kome je ranije uskraćena dozvola da je vidi. On je rekao da je sastanak održan u utorak, ali da nije bilo moguće odmah proveriti fotografije niti kada su možda snimljene.
Kolesnikova je postala istaknuta kada su u Belorusiji izbili masovni protesti nakon što su na široko osporavanim izborima u avgustu 2020. Lukašenku dali šesti mandat. Sa svojom podšišanom kosom, širokim osmehom i prepoznatljivim gestom formiranja ispruženih ruku u obliku srca, često je viđena na čelu demonstracija.
Ona je postala još veći simbol otpora sledećeg meseca kada su beloruske vlasti pokušale da je deportuju. Odvezena do ukrajinske granice, nakratko se odvojila od bezbednosnih snaga u neutralnoj zoni na granici i pocepala svoj pasoš, a zatim se vratila u Belorusiju. Godinu dana kasnije osuđena je za optužbe, uključujući zaveru za preuzimanje vlasti.
U novembru 2022. Kolesnikova je premeštena na odeljenje intenzivne nege da bi bila podvrgnuta operaciji zbog perforiranog čira. Bivši zatvorenici rekli su njenoj sestri Tatjani Homič da je Kolesnikova visoka 5 stopa i 9 inča teška samo oko 45 kilograma (100 funti).
Kolesnikova, koja je pre protesta 2020. bila klasična flautista, jedan je od nekoliko glavnih protivnika Lukašenka koji će nestati iza rešetaka.
Viasna broji oko 1.300 političkih zatvorenika u Belorusiji, uključujući osnivača grupe, dobitnika Nobelove nagrade za mir, Aleša Bjaljackog. Najmanje sedmoro je umrlo iza barda.
Komitet UN za ljudska prava je u više navrata zahtevao od beloruskih vlasti da preduzmu „hitne zaštitne mere“ u odnosu na Kolesnikovu i druge političke zatvorenike koji se drže bez komunikacije. U septembru je Evropski parlament zatražio da Belorusija oslobodi sve političke zatvorenike.
Lukašenko, koji traži sedmi mandat na izborima zakazanim za januar 2025. godine, oslobodio je 146 političkih zatvorenika od jula. Oslobođeni su imali zdravstvenih problema, pisali molbe za pomilovanje i kajali se. Istovremeno, beloruske vlasti su pokrenule novi talas hapšenja, nastojeći da iskorene svaki znak neslaganja pre izbora.
Svetlana Tsihanouskaja, beloruska opoziciona liderka u egzilu, izjavila je za Asošijeted pres da je srećna što je Kolesnikovoj dozvoljeno da vidi svog oca i potvrdila je zahtev da ona i drugi politički zatvorenici budu oslobođeni.
„Moramo da nastavimo da vršimo pritisak na okončanje izolacije drugih političkih zatvorenika i njihovo oslobađanje“, rekla je Cihanuskaja, čiji suprug, Sergej Tsihanovski, služi zatvorsku kaznu od 19 i po godine i više od 20 je držan bez komunikacije. meseci.
Pavel Sapelka iz Viasna je rekao da bi to što bi dozvolio Kolesnikovoj da vidi svog oca mogao biti signal od Lukašenka da je „spreman da započne razgovor o sudbini drugih političkih zatvorenika“.
„Lukašenko čeka reakciju Zapada na najnovije korake i spreman je da se cenjka uoči januarskih izbora“, rekao je Sapelka.