Japanski parlament ponovo je izabrao premijera Šigerua Išibu u ponedeljak nakon što je njegova vladajuća koalicija pretrpela najgori poraz u poslednjih više od decenije, izgubivši parlamentarnu većinu na vanrednim izborima u donjem domu prošlog meseca.
Išiba (67) je preuzeo dužnost premijera od Fumija Kišide, koji je podneo ostavku u septembru usred niza skandala koji su potkopali poverenje javnosti u Liberalno-demokratsku partiju (LDP).
Nekoliko dana nakon što je preuzeo dužnost u oktobru, Išida je raspisao vanredne izbore za donji dom parlamenta u pokušaju da potvrdi svoj mandat. Međutim, umesto ojačane pozicije, Išiba se suočio sa značajnim neuspehom jer su birači, ogorčeni zbog rastuće inflacije i skandala sa fondovima, dali vladajućem bloku najgori učinak od 2009. godine.
Išibin LDP i njegov koalicioni partner Komeito izgubili su svoju dugogodišnju većinu u Donjem domu sa 465 mesta, pri čemu je LDP pao sa 247 na 191 mesto, dok je Komeito izgubio osam mesta, pao na 24.
U ponedeljak, u prvom drugom krugu glasanja u parlamentu u poslednjih 30 godina, Išiba je pobedio lidera Demokratske partije Jošihika Nodu sa 221 prema 160 glasova.
Išiba će sada voditi manjinsku vladu sa osnaženom opozicijom. Već je ponovo imenovao većinu svojih prethodnih članova kabineta i naglasio da je najvažniji cilj „da se osigura da Japan bude mirna nacija i da se život ljudi poboljša“.
LDP je bio pod lupom zbog političkih skandala poslednjih godina, uključujući njene veze sa kontroverznom Crkvom ujedinjenja, kao i optužbe da su zvaničnici stranke stavili milione dolara u džepove donacija.
Pod Išibinim vođstvom, LDP se distancirao od skandalom okaljanih kandidata odbijajući da ih podrži. Međutim, našla se pod pojačanim nadzorom nakon navoda da još uvek finansira njihove regionalne ogranke.
Japanski mediji su Išibu opisali kao političara „vuka samotnjaka“ sa „tvrdoglavom crtom“, što mu je donelo i neprijatelje na visokom nivou i saveznike.
On je takođe pozvao Japan, ključnog američkog saveznika u regionu, da predvodi stvaranje azijske verzije NATO-a kako bi se suprotstavio potencijalnim pretnjama iz Kine i Severne Koreje.