Uspešno starenje počinje dobrim noćnim snom, sugeriše studija

Uspešno starenje počinje dobrim noćnim snom, sugeriše studija

Istraživači sa Medicinskog univerziteta Venzhou u Kini otkrili su da su promene u obrascima spavanja kako starimo povezane sa manjim izgledima za uspešno starenje.

Uspešno starenje, kako je definisano u studiji, obuhvata pet ključnih komponenti:

Ovi kriterijumi su zajednički osmišljeni da odražavaju holistički pristup zdravlju i dobrobiti starijih osoba. Prethodne studije su povezivale nedovoljno ili prekomerno spavanje sa štetnim zdravstvenim ishodima, ali uticaj promene trajanja sna tokom vremena na uspešno starenje je nejasan.

To je posebno zabrinjavajuće u Kini, gde se stanovništvo koje brzo stari, za koje se očekuje da će dostići 28% starosti od 60 i više godina do 2040. godine, suočava sa značajnim zdravstvenim izazovima. Prosečan životni vek raste i dostigao je 77,6 godina u 2019. godini, što je odlično, ali očekivani životni vek zdravog života je samo 68,4 godine, što je zaostajanje od skoro devet godina.

U studiji, „Veza između trajektorija trajanja sna i uspešnog starenja: kohortna studija zasnovana na populaciji“, objavljenoj u BMC javnom zdravlju, istraživači su analizirali 3.306 učesnika koji su bili bez ozbiljnih hroničnih bolesti na početku 2011. godine i koji su navršili 60 godina ili stariji do 2020. Trajanje sna procenjeno je 2011, 2013. i 2015. kombinovanjem noćnog sna i dnevne dremke za izračunavanje ukupnih dnevnih sati spavanja.

Istraživači su identifikovali pet različitih putanja trajanja sna tokom devetogodišnjeg perioda: normalno stabilno (26,1% učesnika), dugo stabilno (26,7%), smanjenje (7,3%), povećanje (13,7%) i kratko stabilno ( 26,2%). Modeli logističke regresije prilagođeni faktorima kao što su starost, pol, bračni status, nivo obrazovanja, troškovi domaćinstva, životni stil ponašanja i tip tela korišćeni su da ispitaju povezanost između ovih obrazaca spavanja i uspešnog starenja.

Koristeći mešovite modele latentne klase (algoritam koji omogućava poređenje između različitih grupa), istraživači su odlučili da pojedinci koji održavaju normalno-stabilan obrazac spavanja služe kao referentna grupa.

Učesnici sa rastućom i kratkom stabilnom putanjom sna pokazali su značajno niže šanse za uspešno starenje, sa prilagođenim odnosom šanse od 0,64 i 0,48, respektivno. Opadajući obrazac spavanja je takođe pokazao smanjene šanse (prilagođeni OR od 0,64), iako to nije dostiglo statistički značaj. Dugo stabilan obrazac spavanja nije se značajno razlikovao od normalno stabilne grupe.

Sve u svemu, samo 13,8% kohorte ispunilo je definiciju uspešnog starenja do 2020.

Rutinsko kraće i duže spavanje tokom vremena može ometati uspešno starenje narušavajući fiziološko i psihičko blagostanje. Obrasci pronađeni u studiji su u skladu sa prethodnim istraživanjima koja povezuju nepravilne navike spavanja sa negativnim zdravstvenim ishodima.

Održavanje stabilnog i adekvatnog trajanja sna može biti često zanemaren deo promovisanja zdravog starenja u starijoj populaciji Kine. Studija daje dobre dokaze za strategije javnog zdravlja usmerene na održavanje stabilnog i adekvatnog trajanja sna kao komponente uspešnih inicijativa starenja.