Zamenik ruskog premijera podržava 50% carine na „neprijateljsko“ vino

Zamenik ruskog premijera podržava 50% carine na „neprijateljsko“ vino

Zamenik premijera Rusije Dmitrij Patrušev podržao je predlog o povećanju carina na vina iz „neprijateljskih“ zemalja u cilju podsticanja domaćeg vinarstva. Termin „neprijateljski“ odnosi se na zemlje koje su uvele jednostrane trgovinske i ekonomske sankcije Rusiji zbog sukoba u Ukrajini.

Potpredsednik vlade je to izjavio u četvrtak na III ruskom vinskom forumu u Moskvi.

„Slažem se da se carina od 25 odsto može povećati, možda i do 30 odsto, do 50 odsto, ali to će nam omogućiti da formiramo izvor za usmeravanje novca u razvoj ruskog vinogradarstva“, naveo je Patrušev.

Ideju o povećanju uvoznih dažbina na „neprijateljsko“ vino na 50 odsto izneo je prošlog meseca predsednik Udruženja ruskih vinogradara i vinara (AVVR). Grupa je ranije predložila podizanje ovih dažbina na 200%.

U julu 2023, kao odgovor na sankcije Zapada, ruska vlada je podigla uvozne dažbine na vino iz „neprijateljskih“ zemalja sa 12,5% na 20%. Tarifa je dodatno podignuta na 25% u avgustu ove godine.

Ministarstvo za ekonomski razvoj je kasnije tvrdilo da će domaća proizvodnja vina i uvoz iz prijateljskih zemalja u potpunosti zadovoljiti domaću potražnju.

U maju je ruski predsednik Vladimir Putin naložio vladi da najmanje polovinu sredstava dobijenih od povećanja dažbina na „neprijateljsko“ vino usmeri na razvoj turizma u zemlji.

Prema izveštajima medija, rusko ministarstvo industrije i trgovine je takođe razvilo nacrt zakona koji bi zahtevao da 20% svih vina koje se prodaju u restoranima i maloprodajnim objektima bude domaće proizvodnje. Ako budu usvojene, promene bi mogle biti uvedene u martu 2025.

Kao deo sankcija u vezi sa Ukrajinom, EU je zabranila izvoz vina u Rusiju koji premašuje 300 evra (323 dolara) po boci, što je dovelo do značajnog pada isporuka. Podaci o uvozu pokazuju da su 2022. godine Italija i Španija bile najveći dobavljači vina u Rusiji, koje su činile više od polovine ukupnog uvoza, 2023. te zemlje su zamenile Litvanija, Gruzija i Letonija.

Stručnjaci iz industrije su, međutim, primetili da s obzirom na nivo domaće proizvodnje vina u baltičkim državama, Litvanija i Letonija verovatno preprodaju vino proizvedeno u drugim delovima EU Rusiji.

RIA Novosti je u sredu, pozivajući se na zvanične podatke, javila da je uvoz ruskog vina iz susedne Gruzije skočio na rekordan nivo u periodu od januara do septembra. Na godišnjem nivou, cifra je porasla za 14%.