Novo istraživanje je otkrilo da je pubertet ključan faktor u formiranju zdravlja bubrega kod tinejdžerki, pružajući uvid u neočekivanu promenu u reakciji bubrega na povrede. Dok je poznato da estrogen štiti bubreg od oštećenja kod odraslih žena, nedavna studija je pokazala da hormonalne promene tokom puberteta mogu zapravo povećati rizik od povrede bubrega kod adolescentkinja, postavljajući pitanja o uticaju polnih hormona na zdravlje bubrega kroz ceo život.
Bubrezi su važan zdravstveni organ, a prethodna istraživanja su sugerisala da estrogen ima zaštitnu ulogu. Međutim, klinička zapažanja i istraživanja na životinjama ukazuju na različite efekte tokom puberteta, gde se funkcija bubrega čini da se pogoršava kod nekih jedinki.
Naučnici u Japanu su potvrdili da period intenzivnog rasta i hormonalnih promena tokom adolescencije može učiniti bubreg osetljivijim na ishemijske povrede, koje nastaju kada bubrezima nedostaje kiseonik. Ovo istraživanje je objavljeno u časopisu Kidnei International.
Istraživači su proučavali ovo pitanje koristeći model miševa kako bi procenili uticaj ženskih polnih hormona pre, za vreme i posle puberteta. Uklonili su jajnike kako bi zaustavili proizvodnju hormona kod miševa u različitim fazama života, a zatim su izazvali ishemijsku povredu kako bi analizirali odgovor bubrega.
Njihovo otkriće je bilo iznenađujuće – miševi kojima je zaustavljena proizvodnja hormona pre puberteta bili su bolje zaštićeni od oštećenja bubrega u poređenju sa miševima koji su doživeli brz porast proizvodnje polnih hormona tokom puberteta. Ipak, miševi kojima je produkcija hormona zaustavljena u odraslom dobu – slično menopauzi – bili su podložniji oštećenju bubrega u odnosu na miševe čija je proizvodnja polnih hormona ostala normalna.
Dr. Kitai, vodeći istraživač studije, objasnio je da je pubertet period intenzivnog rasta i promena tkiva, te da studija ukazuje na to da ženski polni hormoni mogu povećati osetljivost bubrega na povrede tokom ovog perioda, suprotno zaštitnom efektu ovih hormona u odraslom dobu.
Jedno od ključnih otkrića studije fokusirano je na protein poznat kao receptor faktora rasta-1 sličan insulinu (IGF-1R), koji ima važnu ulogu u rastu tkiva. Istraživači su primetili da se nivoi IGF-1R u bubrezima smanjuju tokom i nakon puberteta, dok su ostali viši kod miševa kojima je produkcija hormona zaustavljena pre puberteta.
Miševi kojima nedostaje Igf-1r (gen odgovoran za proizvodnju IGF-1R) u proksimalnim tubulima bubrega tokom rasta pokazali su veću osetljivost na ishemijske povrede. Ovi rezultati sugerišu da prisustvo IGF-1R signalizacije tokom rasta pomaže u zaštiti bubrega od ishemijskih povreda kod miševa koji nisu bili izloženi hormonalnim promenama tokom puberteta.
Ova istraživanja pružaju važne uvide u uticaj puberteta na zdravlje bubrega. Naglašava se da razvojne promene izazvane hormonalnim promenama u pubertetu mogu anulirati zaštitne benefite koje ženski polni hormoni pružaju kasnije u životu. Ovo može pomoći u objašnjavanju zašto neki ljudi sa hroničnim bolestima bubrega doživljavaju opadanje funkcije bubrega tokom adolescencije, što je trend primećen u kliničkim uslovima, ali još uvek nije u potpunosti razjašnjen.
Implikacije ovog istraživanja sežu dalje od osnovne nauke, jer razumevanje načina na koji polni hormoni regulišu osetljivost bubrega na povrede može poboljšati terapiju bolesti bubrega. Dr. Kitai ističe da ženski polni hormoni u pubertetu mogu imati ključnu ulogu u progresiji bolesti bubrega tokom adolescencije, naglašavajući potrebu za daljim istraživanjem dugoročnih efekata puberteta na zdravlje bubrega.
U budućnosti, istraživači planiraju da istraže mehanizme iza ovih nalaza i razmotre moguće intervencije za smanjenje rizika od povreda bubrega povezanih sa pubertetom. Njihov cilj je da otkriju kako hormonalne promene utiču na bubreg tokom ovog ključnog razvojnog perioda, sa nadom da će doprineti strategijama koje unapređuju zdravstvene ishode za žene i devojčice u različitim životnim fazama.