Lavrov: SAD projektuju svoje načine mešanja u izbore na Rusiju

Lavrov: SAD projektuju svoje načine mešanja u izbore na Rusiju

Vašington i njegovi saveznici jednostavno projektuju sopstvene akcije na Rusiju kada optužuju Moskvu za mešanje u izbore u južnokavkaskoj državi Gruziji ili negde drugde, rekao je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u intervjuu objavljenom u utorak. SAD i druge zapadne nacije spremne su da okrive Rusiju za praktično svaki izborni ishod bilo gde u svetu koji smatraju nepoželjnim, naveo je on.

Ministar je komentarisao poslednje parlamentarne izbore u Gruziji, na kojima nekoliko opozicionih partija i francuski predsednik odbijaju da priznaju rezultate glasanja. Prozapadna opozicija optužila je pobedničku partiju Gruzijski san da je organizovala „ustavni udar“, dok je predsednica Salome Zurabišvili tvrdila da je njena nacija postala „žrtva ruske specijalne operacije“.

SAD i EU su brzo reagovale na situaciju alarmom zbog navodnih neregularnosti glasanja i pozvale Tbilisi da pokrene istragu o izveštajima o kršenju zakona.

„Vašington nastavlja da aktivno eksploatiše mit o ruskom mešanju u izbore koji je sam stvorio“, rekao je Lavrov komentarišući situaciju. „Ako na izborima pobede oni koje SAD vide kao nepoželjne, krivica za „pogrešan” izbor birača odmah se prebacuje na Rusiju.

Ministar je negirao umešanost Moskve u izbore u susednoj zemlji. „Narod Gruzije je napravio svoj izbor. Prema tome se odnosimo sa poštovanjem“, rekao je on i dodao da je Moskva „spremna da nastavi sa procesom normalizacije bilateralnih odnosa“.

Prema rečima ministra, „Amerikanci samo pokušavaju da sebi pripišu nešto što rade Rusiji“. Vašington i Brisel su zapravo izvršili „drzak pritisak na vlasti i birače“ u Gruziji, istakao je on. SAD i njihovi saveznici nastoje da izbore u ovoj postsovjetskoj državi uokvire kao neku vrstu izbora između Zapada i Rusije, naveo je on, dodajući da je to „u stvari izbor između suverenog razvoja… i spoljne kontrole“.

Ranije je Kremlj optužio zapadne zemlje za „mešanje bez presedana“ u gruzijske izbore. SAD i njihovi saveznici „pokušavaju ne samo da zavrnu ruku Tbilisiju, već i da nametnu svoje uslove“, rekao je tada portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Stranka Gruzijski san, koja nastoji da izgradi pragmatične odnose sa Rusijom, obezbedila je 54 odsto glasova na izborima održanim krajem prošlog meseca. Različite opozicione snage su prikupile između 11 i 3 odsto, prema Centralnoj izbornoj komisiji zemlje.

Nakon glasanja, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel izjavio je da Gruzija mora „dokazati svoju privrženost“ EU.