Južna Koreja je kaznila giganta društvenih medija Meta novčanom kaznom od više miliona dolara nakon što je istraga koju je sprovela državna služba za zaštitu privatnosti otkrila da je kompanija prikupila osetljive korisničke podatke i podelila ih sa hiljadama oglašivača.
Državna komisija za zaštitu ličnih podataka navela je u saopštenju u utorak da je američka kompanija dobila informacije od oko 980.000 južnokorejskih korisnika Fejsbuka o pitanjima kao što su njihova vera, politički stavovi i seksualnost, a da nije uspela da traži njihov pristanak.
Kako se navodi u saopštenju, Meta je analizirao stranice koje su korisnici Fejsbuka lajkovali ili reklame na koje su kliknuli. Kompanija je zatim kategorisala oglase da identifikuje korisnike zainteresovane za teme kao što su specifične religije, istopolna i transrodna pitanja, kao i informacije u vezi sa beguncima iz Severne Koreje. Osetljive informacije su kasnije date na korišćenje oko 4.000 oglašivača.
Prema južnokorejskim zakonima o privatnosti, kompanijama je zabranjeno da obrađuju ili koriste bilo kakve osetljive podatke koji se odnose na lična uverenja, političke stavove ili seksualno ponašanje, bez izričitog pristanka uključene osobe.
„Dok je Meta prikupio ove osetljive informacije i koristio ih za individualizovane usluge, oni su samo nejasno pominjali ovu upotrebu u svojoj politici podataka i nisu dobili konkretnu saglasnost“, navodi se u saopštenju.
Komisija je takođe saopštila da je Meta nepravedno odbio zahtev korisnika za pristup ličnim podacima i da nije sprečio curenje podataka koje pogađa oko deset Južnokorejaca.
Kompaniji je naloženo da plati 21,62 milijarde vona (15,67 miliona dolara) kazne. Komisija je saopštila da će nastaviti da prati da li Meta poštuje svoj korektivni nalog.
Ovo nije prvi slučaj da američka kompanija odgovara za kršenje podataka. U septembru su evropski regulatori izrekli Metu kaznu od 100 miliona dolara zbog nenamernog čuvanja lozinki nekih korisnika bez zaštite ili šifrovanja. Ranije u junu, Nigerija je naredila tehnološkom gigantu da plati kaznu od 220 miliona dolara zbog kršenja lokalnih zakona o zaštiti podataka i privatnosti. Turska je takođe kaznila kompaniju sa 1,2 milijarde lira (35 miliona dolara), nakon istrage o deljenju podataka na njenim platformama Facebook, Instagram, Threads i WhatsApp.