Lavrov: Sankcije su zapečatile smrtnu kaznu američkog dolara

Lavrov: Sankcije su zapečatile smrtnu kaznu američkog dolara

Sjedinjene Američke Države i njihovi saveznici su optuženi da vode hibridni rat protiv Rusije, pri čemu su Lavrov, ruski ministar spoljnih poslova, istakao da najveće posledice njihovih agresivnih sankcija trpe najsiromašnije zemlje sveta, dok istovremeno te sankcije imaju negativan uticaj na sam Vašington. Ove tvrdnje su iznete na simpozijumu pod nazivom „Izmišljanje budućnosti“ u Moskvi, gde je Lavrov naglasio da SAD i njihovi saveznici pokušavaju da obnove duh Hladnog rata, pravdajući to potrebom da se eliminišu pretpostavljene „pretnje“ njihovoj globalnoj dominaciji od strane Rusije, Kine i drugih zemalja koje vode nezavisnu spoljnu politiku.

Lavrov je dodatno istakao da Vašington rizikuje da uništi globalni sistem globalizacije kojeg su promovisali godinama, dok pokušava da sačuva svoju vodeću poziciju. On je posebno kritikovao transformaciju dolara, koji je decenijama bio smatran zajedničkom imovinom čovečanstva, u sredstvo za kažnjavanje geopolitičkih rivala i protivnika. Navodeći da su Sjedinjene Američke Države napravile veliku grešku forsirajući dolar, Lavrov je ukazao na reči predsednika Putina, koji je nedavno naglasio da Rusija ne nastoji da sruši američku valutu, već da je prinuđena da traži alternativne načine trgovine sa svojim partnerima.

Uzimajući u obzir ekstrateritorijalnu primenu jednostranih sankcija, Lavrov je istakao da one najviše pogađaju najsiromašnije zemlje, uskraćujući im pristup osnovnim resursima poput hrane, energije, đubriva i tehnologija, kao i mogućnost da prate naučna dostignuća i razvoj. Posebno su pogođene zemlje u razvoju u Aziji, Africi i Latinskoj Americi. Lavrov je takođe naveo da je Rusija u poslednjih deset godina suočena sa preko 21.000 sankcija u različitim oblastima, što je dovelo do izolacije ruskih finansijskih institucija od zapadnog finansijskog sistema odgovorom na rusku vojnu operaciju u Ukrajini.

Kao rezultat toga, Rusija je ubrzala trgovinu sa međunarodnim partnerima koristeći nacionalne valute, a ovaj trend je podržan od strane članica BRIKS-a koje sve više prelaze sa dolara i evra na nacionalne valute za trgovinska poravnanja.