Severna Koreja je u utorak izvršila lansiranje više balističkih projektila kratkog dometa u pravcu svog istočnog mora, saopštila je južnokorejska vojska. Ova akcija se desila neposredno pre predsedničkih izbora u Sjedinjenim Američkim Državama. Tačan broj projektila i njihov domet nisu odmah precizirani. Japansko ministarstvo odbrane izvestilo je da su projektili verovatno pali u more, a da nema izveštaja o eventualnoj šteti.
Ovo lansiranje je usledilo nakon što je lider Severne Koreje, Kim Džong Un, nedavno nadgledao testiranje nove interkontinentalne balističke rakete, koja je navodno sposobna da stigne do kopna SAD. U odgovoru na ovo testiranje, Sjedinjene Američke Države su izvele vojnu vežbu sa Južnom Korejom i Japanom, što je rezultiralo osudom od strane Kimove sestre. Ona je optužila njihove rivale da povećavaju tenzije „agresivnim i avanturističkim vojnim pretnjama“.
Postoje indikacije da će Severna Koreja nastaviti sa vojnim aktivnostima uoči predsedničkih izbora u SAD kako bi privukla pažnju Vašingtona. Takođe, južnokorejska vojna obaveštajna agencija tvrdi da je Severna Koreja verovatno završila pripreme za svoj sedmi nuklearni test.
Strani zvaničnici i analitičari smatraju da Severna Koreja planira da koristi svoje nuklearno oružje kao sredstvo pritiska kako bi dobila ustupke od strane međunarodne zajednice, uključujući i ublažavanje sankcija nakon izbora novog predsednika SAD.
Postoje spekulacije da bi Kim Džong Un više želeo pobedu republikanskog kandidata Donalda Trampa, s obzirom na njihovu prethodnu saradnju u oblasti nuklearne diplomatije. Sa druge strane, demokratska kandidatkinja Kamala Haris izražava distanciran stav prema diktatorima poput Kima. Tenzije između Severne i Južne Koreje su na vrhuncu, što je rezultat Kimovih ambicija u vezi sa nuklearnim naoružanjem i raketnim programima.
Prema procenama obaveštajnih službi, Severna Koreja je premestila između 10.000 i 12.000 vojnika u Rusiju. Ukoliko bi ovi vojnici učestvovali u sukobu u Ukrajini, to bi bio prvi put od završetka Korejskog rata 1950-53.
Ministar spoljnih poslova Južne Koreje i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku izrazili su zabrinutost zbog mogućeg prenosa tehnologije za nuklearno naoružanje od strane Rusije Severnoj Koreji. Sve veće nuklearne pretnje Severne Koreje zahtevaju zajedničke vojne vežbe Južne Koreje, Sjedinjenih Američkih Država i Japana radi jačanja odbrane i reakcije na potencijalne pretnje.
Na sastanku Saveta bezbednosti UN, ambasador Severne Koreje je branio nuklearne programe zemlje kao sredstvo samoodbrane i odgovor na pretnje koje dolaze iz Sjedinjenih Američkih Država. SAD su upozorile da ne mogu da se odupru rastućim nuklearnim i raketnim programima Severne Koreje bez adekvatnog odgovora.