Položaj nagiba utiče na energetske rezerve u biološkim korama tla u pustinji Gurbantunggut

Položaj nagiba utiče na energetske rezerve u biološkim korama tla u pustinji Gurbantunggut

Nestrukturni ugljeni hidrati (NSC) obezbeđuju energiju za metaboličke procese u biljkama i igraju ključnu ulogu u rastu biljaka, odbrani i osmoregulaciji. Međutim, regulacija NSC u biološkim korama tla na različitim pozicijama padina ostaje nejasna.

U nedavnoj studiji objavljenoj u Plant and Soil, istraživački tim koji je predvodio prof. Džang Juanming sa Instituta za ekologiju i geografiju Sinđiang (KSIEG) Kineske akademije nauka, istraživao je uticaj položaja nagiba na NSC u biološkim korama zemljišta u pustinja Gurbantunggut u Kini.

Istraživači su prikupili 90 uzoraka kora algi i lišajeva sa tri mesta uzorkovanja (dno padine, zapadna padina i istočna padina) u pustinji Gurbantunggut.

Oni su koristili jednosmernu i dvosmernu analizu varijanse (ANOVA) da ispitaju efekte tipa biokore i položaja nagiba na NSC, i konstruisali modele strukturnih jednačina da bi istražili direktne i indirektne efekte položaja nagiba i svojstva zemljišta na NSC.

Istraživači su otkrili da je položaj nagiba imao veći uticaj na sadržaj NSC u korama lišajeva nego u korama algi. Utvrđeno je da kore lišajeva na dnu padine imaju najviše nivoe NSC, dok su nivoi NSC u korama algi dostigli vrhunac na istočnoj padini.

Osim toga, istraživači su otkrili da položaji nagiba utiču na NSC indirektno kroz svojstva zemljišta, pri čemu su hranljivi sastojci u tlu ključni za kore algi i sadržaj vode u zemljištu i temperaturu za kore lišajeva.

Studija pruža nove uvide u mehanizme ekološke adaptacije biokora koji doprinose stabilizaciji pustinjskih ekosistema u uslovima klimatskih promena.