Otisci prstiju na drevnim figuricama od terakote pokazuju kako su muškarci, žene i deca radili na figuricama

Otisci prstiju na drevnim figuricama od terakote pokazuju kako su muškarci, žene i deca radili na figuricama

Nedavna preliminarna studija dr. student Leoni Hof sa Univerziteta u Oksfordu, objavljen u Oksfordskom časopisu za arheologiju , pruža uvid u to kako drevni otisci prstiju ostavljeni na figuricama od terakote otkrivaju starost i pol njihovih proizvođača.

Figurice, pronađene u drevnom lučkom gradu Tonis-Herakleion u Egiptu, datiraju između kasnog i ptolemejskog perioda (sedmi-drugi vek pre nove ere). Ovo je druga studija koja ispituje otiske otisaka prstiju u drevnom Egiptu i prva koja koristi tehnologiju Reflectance Transformation Imaging (RTI) za merenje otisaka iz kasnog i ptolemejskog perioda.

Thonis-Heracleion je osnovan u osmom veku pre nove ere i postao je glavni lučki grad tokom perioda Saite i Ptolemeja. Njegovo pozicioniranje pored Kanopskog ušća Nila učinilo ga je idealnom lokacijom za odbranu i regulisanje trgovine i migranata iz Grčke.

Grad je nastavio da cveta sve do osnivanja Aleksandrije, koja je dobila status glavne luke. Nakon toga, Tonis-Heraklion je postepeno opadao sve dok nije bio skoro zaboravljen. Iskopavanja tokom 1990-ih ponovo su otkrila grad i odavde je pronađeno 60 figurica od terakote, od kojih je devet imalo jasno očuvane otiske prstiju.

Malo se zna o izrađivačima figurica. Ono što se zna je da su se tradicionalno figurice u Egiptu izrađivale od nilskog mulja, relativno grubog materijala koji nije pogodan za detaljan rad. Kasnije su zanatlije razvile finije tehnike od gline, što im je omogućilo da naprave složenije figurice slične grčkim standardima.

Pretpostavlja se da su ovi izrađivači figurica verovatno bili muškarci nižeg statusa, na osnovu grčke reči za njihovu profesiju, koroplatos, koja potiče od πλασσω (ukalupiti) i κορος (dečak/lutka) i ima muški završetak, što sugeriše da je ovo tipično muško zanimanje. Podaci o drevnim egipatskim izrađivačima figurica su oskudni; stoga, nije sigurno da li je profesija bila tipično muško orijentisana, kao što je bio slučaj u antičkoj Grčkoj.

Za izradu figurica, vlažni glineni limovi su presovani u kalupe, što je rezultiralo otiscima prstiju. Kada su se kalupi delimično osušili, dve polovine su spojene zajedno da bi se napravila kompletna figurica. Ovo takođe može dovesti do nekih otisaka prstiju.

Ovi otisci prstiju su podvrgnuti analizi gustine grebena, koja meri koliko se epidermalnih grebena pojavljuje unutar određenog područja. Ženski otisci prstiju obično sadrže gušće zbijene grebene nego muški otisci u istoj oblasti. Ova merenja su zatim upoređena sa obrascima gustine grebena pronađenim u savremenim egipatskim populacijama.

Da bi se odredila starost, izmerena je širina grebena (širina grebena). Deca obično imaju tanje grebene od odraslih. Koristeći ove karakteristike, Hof je mogao da klasifikuje otiske prstiju kao da pripadaju deci/pododraslim ili odraslima i da odredi pol odrasle osobe koja ih je napravila.

Za decu se nije mogao odrediti pol. Ovi rezultati su takođe objasnili skupljanje koje različite vrste gline mogu iskusiti nakon sušenja.

Studija je identifikovala otprilike 14 različitih pojedinaca koji su radili na glinenim figuricama. Međutim, prema Hofovim rečima, nije bilo moguće utvrditi da li je ista osoba radila na više figurica.

„Za moj materijal, identifikacija konkretnih pojedinaca trenutno nije moguća zbog uglavnom fragmentarnog stanja, kao i činjenice da figurine nisu iz potpuno istog datuma. Međutim, postoje radovi na skupu rimskih lampi sa Levanta gde isti pojedinac bi mogao biti identifikovan na više objekata, tako da je u teoriji to svakako moguće sa arheološkim materijalom. Samo zavisi od toga da li je materijal koherentan u smislu datuma i koliko su otisci fragmentarni.

Uprkos ovom ograničenju, utvrđeno je da su muškarci i žene radili na proizvodnji figurica u gotovo jednakoj meri, pri čemu su žene bile nešto više uključene u proizvodnju lokalnih egipatskih figurica od grčkog uvoza. Ovo sugeriše da uprkos etimologiji i drugim tekstualnim dokazima koji sugerišu da je izrada figurica bila isključivo muška profesija, žene u obe kulture učestvovale su u ovom zanatu.

Pored toga, studija je takođe dala iznenađujuće rezultate, kaže Hof. „Možda sam u početku bio malo iznenađen kada sam pronašao tako jasne dokaze o umešanosti dece, ali zapravo ima mnogo smisla ako razmislite o tome, jer je ova vrsta posla pogodna za uključivanje dece, a etnografski dokazi potvrđuju umešanost dece. deca međukulturalno u grnčarstvu“.

Ovaj dokaz umešanosti dece pronađen je na grčkim uvoznim i egipatskim figurinama. Zanimljivo je da su deca nikada sama ne pravila figurice; oni starijih pojedinaca uvek su pratili njihove otiske prstiju. Deca su verovatno imala zadatak da utisnu glinene listove u kalupe, što je zadatak koji je više prikladan za male ruke deteta.

Nakon toga, starija odrasla osoba koja nadgleda uklonila bi glinu i popravila dve polovine; ako se ne uradi kako treba, ovo bi moglo uništiti figuricu. O ovakvom lancu delovanja svedoči i činjenica da su otisci dečijih prstiju pronađeni samo u okviru figurica. Nasuprot tome, otisci prstiju odraslih mogu se naći unutar i spolja, duž osnove figure.

Međutim, dok su grčki i egipatski proizvođači figurica koristili dečiji rad, utvrđeno je da egipatske figurice imaju tendenciju da uparuju nadzornika (odraslog) i šegrta (dete) veoma bliskog uzrasta. U međuvremenu, grčka proizvodnja figurica pokazala je obrazac uparivanja mladih šegrta sa znatno starijim nadzornicima. Ovo sugeriše da su dve kulture koristile različite pristupe zanatskoj obuci.

„Za sajt na kojem radim, materijal od terakote je trenutno prilično ograničen. Nadam se da ćemo pronaći više terakota kako bismo mogli da dodamo više podataka u studiju“, kaže Hof, izražavajući želju da proširi trenutne saznanja i pružaju detaljniji uvid u život običnih ljudi u starom Egiptu.