Organosilicijumska hemija nudi opcije za zamenu PFAS u prehrambenoj i medicinskoj industriji

Organosilicijumska hemija nudi opcije za zamenu PFAS u prehrambenoj i medicinskoj industriji

Zbog jedinstvenih svojstava PFAS-a, gotovo nijedna druga hemijska supstanca ne može se takmičiti sa njima. To objašnjava zašto je tako teško pronaći zamenu za ove toksične „zauvek hemikalije“, koje se akumuliraju u životnoj sredini i ne razlažu se tokom vremena.

Tim na Fraunhofer institutu za tehnologiju proizvodnje i napredne materijale IFAM je uspeo da razvije rešenja koja obećavaju ciljanu zamenu za PFAS u oblastima uključujući medicinsko inženjerstvo.

Planirana zabrana upotrebe per- i polifluoroalkil supstanci (PFAS) u Evropskoj uniji drastično utiče na zdravstvenu tehnologiju. Ove supstance imaju mnoga svojstva neophodna za upotrebu u medicini, tako da se trenutno koriste u mnogim standardnim proizvodima.

U svetlu vremena koje je potrebno da se proizvod lansira na tržište – generalno daleko od prelaznih perioda koji su do sada predloženi – industrija medicinske tehnologije mora brzo da reaguje kako bi pronašla alternative koje se mogu brzo primeniti i zadovoljiti strogu bezbednost sektora standardi.

Istraživači u Fraunhofer IFAM-u postavili su sebi zadatak da podrže kompanije u ovim naporima. Dr Ralph Vilken, šef odeljenja za površinsku tehnologiju na institutu, stručnjak je za PFAS. Mnogo pre nego što su toksične supstance počele da privlače negativnu pažnju, znao je da želi da pronađe alternative.

Rezultati su bili impresivni: „Sada koristimo organosilicijumsku hemiju više od dve decenije da bismo pronašli efikasne zamene za širok spektar pozitivnih svojstava PFAS-a“, primećuje Vilken.

Rešenja koja su Vilken i njegove kolege razvili trenutno se uvode u sektore kao što je prehrambena industrija i ispunjavaju standarde potrebne za upotrebu u medicinskoj tehnologiji: biokompatibilna su i stoga ih telo toleriše i inertna, tj. ne reaguju ili jedva reaguju sa drugim supstancama.

Stručnjaci su takođe uspeli da razviju brojne premaze koji imaju električna izolaciona svojstva i mogu se optimalno prilagoditi u načinu na koji komuniciraju sa ćelijama preko njihovih površina.

Bilo da se radi o samim proizvodima ili u proizvodnji, jedna ključna tačka kada je u pitanju zamena PFAS-a bez gubitka funkcionalnosti je da obezbedite da rešenje bude prilagođeno specifičnom slučaju upotrebe. „Možemo detaljno analizirati komponentu koju treba zameniti, i na taj način precizirati zamenu koja tačno odgovara željenim svojstvima.

„Istovremeno, možemo našim partnerima pružiti detaljnu podršku u vidu dokazanih procesa, našeg znanja o površinama i funkcionalnim materijalima, i našeg iskustva sa kojim materijalima se efikasno i kako mogu zameniti.

„Ne treba dugo da se dođe do rezultata sa kojim kupci mogu da rade“, objašnjava dr Kai Borcherding, šef poslovne jedinice za medicinsku tehnologiju i životne nauke u Fraunhofer IFAM-u.

Planirano je da stručnjaci prisustvuju sajmu COMPAMED 2024 od 11. do 14. novembra kako bi predstavili svoja rešenja na zajedničkom štandu Fraunhofera na štandu G10, hala 8a. Rešenja koja će biti izložena će uključivati inovativne premaze, ReleasePLAS plazma polimer premaz za funkcionalno oslobađanje, koji omogućava proizvodnju plastičnih komponenti bez agensa za odvajanje, PLASLON nelepljivi premaz i rešenja za funkcionalizaciju površina kao što je silikon modifikovan ultraljubičastim vakuumom (VUV). ) zračenje.