Nova istraživanja objavljena u časopisu Nature Geoscience otkrila su da se kiseonik može proizvoditi u dubinama okeana bez prisustva svetlosti i fotosintetskih organizama, što baca novo svetlo na mogućnosti nastanka života i održavanja kiseonika u uslovima bez svetlosti. Studija, sprovedena na uzorcima sedimenta iz dubokih okeanskih slojeva, pokazala je da određene mineralne naslage, poznate kao polimetalni noduli, mogu omogućiti pojavu kiseonika kroz prirodni proces elektrolize.
Istraživači su otkrili da, za razliku od očekivanog smanjenja nivoa kiseonika, prisustvo nodula dovodi do njegovog povećanja, najverovatnije zbog prolaska struja koje razdvajaju molekule vode (H₂O) na vodonik i kiseonik. Ova otkrića naglašavaju važnost očuvanja ovih nodula na morskom dnu, posebno u oblastima planiranim za dubokomorsko rudarenje, kao što je zona Klarion-Kliperton u Tihom okeanu.
Naučnici upozoravaju da bi rudarenje metala poput kobalta, litijuma i bakra u ovim područjima moglo ugroziti složene okeanske ekosisteme, remeteći prirodne procese i balans kiseonika u dubokom moru.