Nuklearni reaktor u Japanu, koji je nedavno ponovo pokrenut nakon više od 13 godina, privremeno je zatvoren zbog tehničkih problema. Reaktor broj 2 u nuklearnoj elektrani Onagava na severnoj obali Japana je bio van funkcije od 2011. godine, kada je pretrpeo ozbiljna oštećenja usled zemljotresa i cunamija koji su pogodili obližnju nuklearnu elektranu Fukušima.
Nakon što je reaktor ponovo pušten u rad krajem oktobra, očekivalo se da će početi sa proizvodnjom električne energije početkom novembra. Međutim, došlo je do problema sa opremom koji je rezultirao njegovim privremenim isključenjem pet dana kasnije. Operater fabrike Tohoku Electric Power Co. potvrdio je da je kvar nastao u uređaju koji se odnosi na podatke o neutronima unutar reaktora.
Izvor kompanije je izjavio da reaktor nije ispuštao radijaciju u okolinu i da je radio normalno pre nego što je odlučeno da bude isključen radi daljeg ispitivanja opreme i rešavanja bezbednosnih pitanja. Trenutno nije određen novi datum za ponovno pokretanje reaktora.
Onagava nuklearna elektrana se nalazi 100 kilometara severno od nuklearne elektrane Fukušima Daiichi, gde su tri reaktora doživela havariju nakon zemljotresa i cunamija 2011. godine. Reaktori u fabrici Onagava su uspeli da ostanu operativni tokom katastrofe i da se sigurno ugase.
Nakon nuklearne katastrofe u Fukušimi, sve 54 japanske komercijalne nuklearne elektrane su bile zatvorene radi procene bezbednosti i unapređenja sistema. Reaktor broj 2 u Onagavi je bio 13. od ukupno 33 reaktora koji su ponovo pokrenuti nakon nesreće.
Vlada Japana je prošle godine usvojila plan za povećano korišćenje nuklearne energije kako bi obezbedila stabilno snabdevanje električnom energijom i ostvarila cilj neutralnosti u emisiji ugljenika do 2050. godine. Međutim, zabrinutost u vezi sa nuklearnom energijom porasla je nakon nedavnog zemljotresa jačine 7,5 stepeni Rihterove skale koji je pogodio japansko poluostrvo Noto, uzrokujući velike štete i pokazujući nedostatke u planovima evakuacije.