Pomoć Irana transformisala je jemenske Huti pobunjenike u moćnu vojnu silu, kažu stručnjaci UN

Pomoć Irana transformisala je jemenske Huti pobunjenike u moćnu vojnu silu, kažu stručnjaci UN

Jemenski pobunjenici Huti transformisani su iz lokalne oružane grupe sa ograničenim mogućnostima u moćnu vojnu organizaciju uz podršku Irana, iračkih oružanih grupa, libanskih militanata Hezbolaha i drugih, rekli su stručnjaci UN u novom izveštaju.

Huti koje podržava Iran iskoristili su rat između Izraela i Hamasa u Gazi i radili na poboljšanju svog statusa u samoopisanoj iranskoj „osovini otpora“ kako bi stekli popularnost u regionu i šire, rekli su stručnjaci koji prate sankcije protiv Huta u 537. -stranica izveštaja Savetu bezbednosti UN.

Da bi podržali militante Hamasa koje podržava Iran, a čiji su iznenadni napadi u južnom Izraelu 7. oktobra 2023. izazvali rat u Gazi, Huti su napali brodove u Crvenom moru i Adenskom zalivu, ometajući globalni transport u ključnom geopolitičkom oblasti.

Uprkos tvrdnjama Hutija da će gađati brodove povezane sa Izraelom, panel je rekao da su njegove istrage otkrile da su pobunjenici neselektivno gađali brodove.

Njegova analiza podataka Međunarodne pomorske organizacije, SAD i Ujedinjenog Kraljevstva otkrila je da su izvršena najmanje 134 napada iz oblasti pod kontrolom Huta na trgovačka i komercijalna plovila i ratne brodove SAD i Velike Britanije u Crvenom moru i Adenskom zalivu između 15. novembra 2023. i 31. jula 2024.

„Prelazak grupe na akcije na moru povećao je njihov uticaj u regionu“, rekli su stručnjaci UN. „Ovakve razmere napada, korišćenjem sistema naoružanja na civilna plovila, nikada se nisu dogodile od Drugog svetskog rata.

U svojim napadima, rekli su stručnjaci, Huti su koristili novu i ranije neotkrivenu balističku raketu Hatem-2.

Petočlani panel UN uključuje stručnjake za oružje, finansije, regionalna pitanja, međunarodno humanitarno pravo i oružane grupe. Stručnjaci su iz Indije, Egipta, Švajcarske, Belgije i Kabo Verdea. Poverljivi izvori rekli su panelu da Huti koordiniraju operacije sa Al Kaidom na Arapskom poluostrvu i jačaju veze sa militantnom grupom Al Šabab u Somaliji povezanom sa Al Kaidom.

Huti su bili angažovani u građanskom ratu sa međunarodno priznatom vladom Jemena, koju podržava koalicija predvođena Saudijskom Arabijom, od 2014. godine, kada su preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Sanom i većim delom severa. Nade u mirovne pregovore za okončanje rata nestale su nakon napada 7. oktobra 2023. godine.

Eksperti UN su rekli da je sukob u Jemenu, koji je počeo kao unutrašnja borba i prerastao u regionalnu konfrontaciju, „sada eskalirao u veliku međunarodnu krizu“.

Prema ekspertima, broj boraca Huti se sada procenjuje na 350.000, u poređenju sa 220.000 2022. i 30.000 2015. godine.

„Komisija posmatra transformaciju Huta iz lokalizovane naoružane grupe sa ograničenim sposobnostima u moćnu vojnu organizaciju, proširujući njihove operativne sposobnosti daleko izvan teritorija pod njihovom kontrolom“, navodi se u izveštaju.

Stručnjaci su rekli da je transformacija moguća zahvaljujući transferu vojnog materijala i obuci koju pružaju elitne snage Kuds iranske Revolucionarne garde, Hezbolah i irački stručnjaci i tehničari.

Vojni stručnjaci, jemenski zvaničnici, pa čak i zvaničnici bliski Hutima, nagovestili su da pobunjenička grupa ne može da proizvede složene sisteme naoružanja kao što su balističke rakete, krstareće rakete, bespilotne letelice za nadzor i napad, prenosivi sistemi protivvazdušne odbrane i termalni nišani koje su koristili. bez strane podrške, rekli su stručnjaci UN.

„Obim, priroda i obim transfera raznovrsnog vojnog materijala i tehnologije koji se Hutima pružaju iz spoljnih izvora, uključujući finansijsku podršku i obuku njihovih boraca, je bez presedana“, rekli su stručnjaci.

Panel je rekao da je uočio sličnosti između više vojnih artikala koje koriste Huti i onih koje proizvode i kojima upravljaju Iran ili njegovi saveznici u Osovini otpora, koja uključuje Hezbolah i Hamas i naoružane grupe u Iraku i Siriji.

U njemu se navodi da su u Iraku i Libanu uspostavljeni zajednički operativni centri sa predstavnicima Huta „u cilju koordinacije zajedničkih vojnih akcija Osovine otpora“.

Unutar Jemena, panel je rekao da Huti intenziviraju vojne operacije protiv vlade. „Unutrašnja vojna situacija je krhka i svaki unutrašnji ili spoljni pokretač može dovesti do obnavljanja vojnih sukoba“, navodi se u saopštenju.

Huti takođe regrutuju veliki broj jemenske omladine i dece, kao i eksploatišu etiopske migrante, primoravajući ih da se pridruže borbi protiv vlade i da se bave trgovinom narkoticima, navodi se u saopštenju.

„Iskorišćavajući visoku stopu nepismenosti, posebno u plemenskim oblastima, navodno su mobilisali dečake od 10 ili 11 godina, često uprkos protivljenju roditelja“, rekli su oni. „Propovedi o regrutaciji i nedeljni časovi o džihadu se navodno drže u školama.

Regrutovanje dece se navodno povećalo nakon što je počeo rat u Gazi i vazdušni napadi SAD i Velike Britanije u Jemenu, rekli su stručnjaci. Jemenska vlada je saopštila da je primila 3.298 izveštaja o regrutovanju dece u prvoj polovini 2024. godine, pri čemu su mladi navodno korišćeni kao živi štit, špijuni i u borbi – i za postavljanje mina i eksploziva, izviđanje i kao kuvari.