Naučnici iz Uprave za šumarstvo Ruande identifikovali su dve vrste drveća sa potencijalom da generišu čistu električnu energiju, donoseći energiju udaljenim zajednicama. Ruanda je postavila cilj 100% pristupa električnoj energiji do 2030. godine, ali je pristup energiji u ruralnim područjima i dalje ograničen. Da bi ovo rešili, istraživači istražuju potencijal proizvodnje električne energije iz održivo uzgajane biljne biomase, procenjujući energetski potencijal različitih vrsta drveća.
Bonaventure Ntirugulirva, viši istraživač koji vodi inicijativu, rekao je da je biomasa uglavnom ignorisana, uprkos njenom potencijalu da zameni konvencionalna fosilna goriva kao visokoenergetsku alternativu. „Ovaj projekat je osmišljen da zadovolji potrebe za električnom energijom u ruralnim područjima“, rekao je on.
Nakon proučavanja potencijala biomase brojnih brzorastućih drveća i žbunja, istraživači su identifikovali vrste Senna siamea i Gliricidia sepium kao glavne kandidate za proizvodnju električne energije. Visoka gustina drveta i kalorijske vrednosti ovog drveća znače da efikasno sagorevaju, što ih čini alternativama visoke toplote fosilnim gorivima. Ntirugulirva objašnjava da istraživanje nije imalo za cilj samo da pronađe drveće koje efikasno gori, već i da se održivo pozabavi energetskim prazninama u udaljenim oblastima.
Istraživači su istraživali potencijal višenamenskih vrsta drveća kao što su Cajanus cajan (golubov grašak), Calliandra calothirsus, Hagenia abissinica (afrička sekvoja) i Senna spectabilis (senna od bele kore). Ova stabla ne samo da nude gorivo za proizvodnju električne energije, već takođe pružaju vredne resurse za farmere i njihove zajednice, rekao je Ntirugulirva.
„Poljoprivrednicima je bilo dozvoljeno da testiraju određeni skup praksi na svojoj farmi i odaberu one koje najbolje rade u njihovim uslovima“, objasnio je on. Poljoprivrednici u različitim regionima su identifikovali svoje preferirane vrste na osnovu lokalnih uslova i potreba, dodao je on.
Sa identifikovanim vrstama drveća koje najviše obećavaju, istraživači kažu da su sada fokusirani na proizvodnju električne energije. Da bi se ovo desilo, projekat će se oslanjati na aktivno učešće farmera da uzgajaju dovoljno biomase za proizvodnju energije, rekao je Ntirugulirva.
Do sada je tim merio toplotnu vrednost biomase u Odboru za standarde Ruande. Međutim, testiranje drugih ključnih elemenata kao što su ugljenik i vodonik moraće da se sprovede u Švedskoj, pošto Ruandi nedostaje specijalizovana oprema.
Babatunde Ajaii, profesor drvnih proizvoda i tehnologije bioresursa na Federalnom tehnološkom univerzitetu u Akureu, Nigerija, pohvalio je pristup projekta, posebno za rješavanje nestašice hrane, siromaštva i nedostataka električne energije u ruralnim područjima. „Dobro je što inicijativa rešava ova pitanja“, rekao je on.
„Korišćenje biomase za proizvodnju električne energije je dobrodošla ideja, posebno u ruralnim oblastima gde je pristup energiji izuzetno loš“, dodao je Adžaji. On je uporedio proces sa solarnom energijom, koja koristi sunčevu svetlost za proizvodnju električne energije. „Kada stavite biomasu u mašinu, ona će je pretvoriti u električnu energiju“, rekao je Ajaii.