29 dece moglo bi biti osuđeno na smrt zbog protesta protiv krize troškova života u Nigeriji

29 dece moglo bi biti osuđeno na smrt zbog protesta protiv krize troškova života u Nigeriji

Dvadeset devetoro dece suočava se sa mogućom smrtnom kaznom nakon što su u petak optuženi za učešće u protestima protiv krize troškova života koja je pogodila Nigeriju. Tokom suđenja, četvorica optuženih kolabirala su zbog iscrpljenosti pre nego što su mogli da se izjasne o krivici. Ukupno 76 demonstranata, među kojima su i maloletnici uzrasta od 14 do 17 godina, optuženi su za više krivičnih dela, uključujući izdaju, uništavanje imovine, javne nemire i pobunu.

Ovi protesti, koji su eskalirali zbog rastuće frustracije građana usled ekonomske krize, rezultirali su smrću najmanje 20 ljudi u avgustu, dok su stotine drugih uhapšene u zahtevima za boljim životnim uslovima i većim mogućnostima za mlade.

Iako je smrtnu kaznu u Nigeriji moguće izreći, zakon o pravima deteta zabranjuje da bilo koje dete bude predmet krivičnog postupka koji može rezultirati smrtnom kaznom. Advokat Akintajo Balogun ističe da je izvođenje maloletnika pred savezni viši sud protivzakonito, osim ako se ne dokaže njihova starost iznad 19 godina.

Na suđenju, sud je odobrio kauciju od 10 miliona naira (oko 5.900 dolara) za svakog optuženog, uz stroge uslove koje je potrebno ispuniti. Advokat Abubakar, koji predstavlja neke od dečaka, naglašava da su deca bila u pritvoru 90 dana bez hrane.

Iemi Adamolekun, izvršni direktor organizacije Dosta je bilo, osudila je postupke vlasti, tvrdeći da one nemaju pravo da gone decu. Pored toga, istakla je da je sramota za glavnog sudiju Nigerije, posebno s obzirom na njen položaj kao žene i majke.

Nigerija, iako jedan od najvećih proizvođača nafte u Africi, suočava se sa hroničnom korupcijom i siromaštvom. Političari su često optuženi za neproporcionalne plate u odnosu na opštu populaciju, dok medicinski radnici redovno štrajkuju zbog niskih plata.

S obzirom na trenutno stanje, Nigerija je prema izveštaju agencija za hranu Ujedinjenih nacija klasifikovana kao „žarište koje izaziva veliku zabrinutost“ zbog kritične nesigurnosti hrane koja pogađa veliki deo njene populacije, koja premašuje 210 miliona ljudi. Inflacija i pad vrednosti lokalne valute dodatno pogoršavaju situaciju, ostavljajući mnoge ljude u teškoj ekonomskoj situaciji.